Încă o câștigătoare de Grand Slam eliminată în optimi la WTA Eastbourne – Set pierdut cu 6-0

Sofia Kenin Foto: David Winter / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sofia Kenin a fost eliminată în optimile turneului WTA de la Eastbourne, după ce a fost învinsă în trei seturi de Harriet Dart, scor 3-6, 7-6(3), 0-6.

Sofia Kenin, învinsă de Harriet Dart în optimi la WTA Eastbourne

Sofia Kenin (48 WTA), campioana din 2020 de la Australian Open, a fost eliminată în optimile turneului WTA de la Eastbourne.

Jucătoarea din Statele Unite ale Americii a cedat în trei seturi duelul cu Harriet Dart (105 WTA), în urma unui meci ce a durat două ore și 32 de minute. După 1-1 la seturi s-a ajuns la decisiv, iar acolo Kenin a pierdut cu 6-0.

A fost primul duel direct dintre cele două în circuitul WTA.

În sferturi, Harriet Dart o va întâlni pe Leylah Fernandez (30 WTA), cea care a trecut în optimi de Ashlyn Krueger (87 WTA), scor 6-2, 6-1.

Eastbourne International este un turneu din categoria WTA 500, ce se desfășoară în perioada 24-29 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de $922.573. Campioana en-titre este Madison Keys.