Jannik Sinner, calificare cu emoții în semifinalele ATP Halle

Jannik Sinner, Foto: Alain JOCARD / AFP / Profimedia

Jannik Sinner a obținut calificarea în semifinalele turneului ATP de la Halle, după ce l-a învins în trei seturi pe Jan-Lennard Struff, scor 6-2, (1)6-7, 7-6(3).

Jannik Sinner, victorie în duelul cu Jan-Lennard Struff în sferturi la ATP Halle

Jannik Sinner s-a calificat vineri în semifinalele turneului ATP de la Halle.

Liderul ATP l-a învins în trei seturi pe germanul Jan-Lennard Struff (41 ATP), la capătul unui meci ce a durat două ore și 33 de minute.

Duelul a fost unul foarte intens, fiind nevoie de tiebreak în setul decisiv, acolo unde italianul a avut câștig de cauză.

În semifinale, Sinner va întâlni câștigătorul duelului dintre Zhizhen Zhang (42 ATP) și Christopher Eubanks (44 ATP).

ATP Halle, tabloul sferturilor

Jannik Sinner (1) – Jan-Lennard Struff 6-2, (1)6-7, 7-6(3)

Zhizhen Zhang – Christopher Eubanks

Hubert Hurkacz (5) – Marcos Giron 7-6(5), 6-4

Arthur Fils – Alexander Zverev (2) 7-6(5), 3-6, 4-6

Halle Open este un turneu din categoria ATP 500, ce se desfășoară în perioada 17-23 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de €2,255,655. Campionul en-titre este Alexander Bublik.