Sari direct la conținut

Jucătoarea de doar 17 ani, calificare în sferturi la Roland Garros 2024 – Tabloul complet

HotNews.ro
Mirra Andreeva, Foto: Sydney Low / AP / Profimedia

Mirra Andreeva a obținut calificarea în sferturile turneului Roland Garros, după ce a învins-o în două seturi pe Varvara Gracheva, scor 7-5, 6-2.

Mirra Andreeva, victorie în duelul cu Varvara Gracheva în optimi la Roland Garros

Mirra Andreeva s-a calificat în premieră în sferturile turneului Roland Garros.

Jucătoarea de doar 17 ani a făcut un nou meci mare pe zgura din Paris și a eliminat-o în două seturi pe Varvara Gracheva (88 WTA), în urma unui meci încheiat într-o oră și 32 de minute.

Este pentru prima oară când Andreeva ajunge în sferturile unui turneu de Grand Slam.

Pentru aceasta, urmează un duel infernal în sferturi, contra Arynei Sabalenka, favorita numărul doi.

Roland Garros, tabloul sferturilor

Iga Swiatek (1) – Marketa Vondrousova (5)

Coco Gauff (3) – Ons Jabeur (8)

Jasmine Paolini (12) – Elena Rybakina (4)

Mirra Andreeva – Aryna Sabalenka (2)

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.