Simona Halep, prima victorie după mai bine de doi ani. A învins-o pe Arina Rodionova, în trei seturi, în turul 1 de la Hong Kong

Simona Halep, Foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Simona Halep (33 de ani, #1130 WTA) s-a impus în primul tur al turneului de tenis de la Hong Kong împotriva australiencei Arina Rodionova (33 de ani, #114 WTA). Toate detaliile în LIVETEXT-ul Golazo.ro

UPDATE 16.15 Victorie pentru Simona Halep! Româncă s-a impus în trei seturi, 6-2 4-6 6-4 după mai bine de două ore de joc. Este prima victorie obținută din august 2022, când se impunea în fața Anastasiei Potapova. În turul doi, se va duela cu rusoaica Anna Blinkova (78 WTA).

UPDATE 15.20 Simona Halep pierde setul al doilea 4-6, după 41 de minute. Meciul intră în setul decisiv.

UPDATE 14:40 Simona Halep câștigă primul set cu 6-2, după 31 de minute de joc.

____

Este primul meci disputat de Simona Halep din 15 mai din primul tur de la Trophee Clarins de la Paris, unde românca a fost nevoită să se retragă la scorul de 7-5, 2-3 în meciul cu americanca McCartney Kessler.

Ea a jucat doar două meciuri după revenirea în circuitul profesionist ca urmare a suspendării pentru dopaj. Primul a avut loc în martie 2024, la Miami, unde Simona era învinsă de Paula Badosa, scor 1-6, 6-4, 6-3.

Învingătoarea din duelul de astăzi dintre Simona Halep și Arina Rodionova va juca în turul secund cu favorita numărul 7, rusoaica Anna Blinkova (78 WTA).