Sari direct la conținut

FCSB, ploaie de goluri în primul meci de la revenirea în UEFA Champions League

HotNews.ro
Elias Charalambous Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

FCSB s-a distrat în cel de-al doilea meci oficial al sezonului și s-a impus categoric pe terenul celor de la Virtus, scor 7-1 (manșa tur), în primul tur preliminar al UEFA Champions League.

Virtus – FCSB 1-7

Campioana României a făcut spectacol în prima manșă a primului tur preliminar al UEFA Champions League.

Venită după succesul din Supercupa României, echipa antrenată de Elias Charalambous a surclasat-o pe mult mai slab cotata Virtus.

Gruparea roș-albastră a rezolvat partida încă din prima repriză, după un hat-trick reușit de Darius Olaru (min 6, min 11 și min 37) și dubla lui Daniel Popa (min 22 și mi 27).

În a doua repriză, Charalambous a făcut mai multe modificări, cea mai inspirată fiind introducerea lui David Miculescu, care a marcat de două ori, în minutele 70 și 73.

Scorul final a fost stabilit de gazde, care au reușit să reducă din diferență prin Manuel Battistini (min 86).

Virtus – FCSB 1-7, în primul tur preliminar al UEFA Champions League

Final.

Min 86: Gol Virtus! Manuel Battistini reduce din diferență.

Min 73: GOL FCSB! Miculescu face dubla în trei minute.

Min 70: GOL FCSB! David Miculescu face 6-0.

Min 69: Daniel Popa este aproape de a face tripla, dar portarul gazdelor intervine fantastic.

Min 55: Ocazie FCSB. Phelipe, bine deschis de Antwi, în careul gazdelor, a șutat cu efect la colțul lung, milimetric pe lângă bara din stânga porții.

Min 46: Start în partea secundă.

Pauză.

Min 45: Prima repriză va fi prelungită cu două minute.

Min 37: GOL FCSB! Darius Olaru face tripla din pasa lui Daniel Popa.

Min 31: Malcom Edjouma trage peste poartă din marginea careului.

Min 27: GOOOOL FCSB! Daniel Popa face dubla.

Min 22: GOL FCSB! Daniel Popa reușește primul său gol la campioana României.

Min 13: Daniel Popa ratează șansa de a face 3-0.

Min 11: GOL FCSB! Darius Olaru face dubla cu un șut superb.

Min 6: GOL FCSB! Darius Olaru deschide scorul din penalty.

Min 2: FCSB ratează prima ocazie. Băluță este blocat excelent de portarul advers.

Min 1: A început partida.

Echipele de start:

Virtus: Passaniti – Pupeschi, Rinaldi, De Lucia – Battistini, Montanari, Golinucci, Sabato – Buonocunto, Vallocchia – Benincasa.

Rezerve: De Angelis, Gentillini, Piovaccari, Lombardi, Tortori, Gori, Muggeo, Ceccaroli, Angeli, Ciacci, Rizzo.

Antrenor: Luigi Bizzotto

FCSB: Târnovanu – Crețu, Haruț, Ngezana, Kiki – Edjouma, Șut – Băluță, Olaru, Phelipe – D. Popa.

Rezerve: Vlad, Dawa, Miculescu, Lixandru, Antwi, Radunovic, Alhassan.

Antrenor: Elias Charalambous