UEFA Champions League: FCSB, remiză în primul test important al sezonului – Calificarea se joacă la Budapesta

Jucătorii celor de la FCSB / Sursa foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

FCSB a remizat pe stadionul Steaua în prima manșă a turului doi preliminar din UEFA Champions League. Campioana României a încheiat la egalitate disputa cu Maccabi Tel Aviv, campioana din Israel, scor 1-1.

FCSB – Maccabi Tel Aviv 1-1

Campioana României a fost echipa mai bună și a irosit mari șanse de a marca în prima repriză, prin Băluță și Daniel Popa.

În a doua repriză, formația antrenată de Elias Charalambous a continuat să amenințe poarta adversă, însă David Miculescu și Adrian Șut au fost blocați senzațional de portarul campioanei din Israel.

Alexandru Băluță a trecut și el pe lângă deschiderea scorului, iar în cele din urmă golul a venit la poarta lui Târnovanu. Pe contraatac, Bitton a îndeplinit o simplă formalitate, în minutul 71.

Replica FCSB-ului a venit repede, iar Joyskim Dawa a egalat cu o lovitură de cap (min 75), din centrarea lui Darius Olaru.

Musi a avut șansa de a aduce vicotria în al șaselea minut de prelungire, din centrarea lui Darius Olaru, dar mingea trimisă de acesta a trecut puțin pe lângă poartă.

FCSB – Maccabi Tel Aviv 1-1, în turul doi al UEFA Champions League – Cele mai importante momente ale partidei

Final de meci. FCSB reușește o remiză cu Maccabi Tel Aviv. Calificarea se va decide pe data de 31 iulie, la Budapesta.

Min 90+6: Ocazie uriașă pentru FCSB. Olaru centrează excelent la bara a doua, dar Musi nu a reușit să direcționeze mingea către poartă.

Min 90+4: Musi a primit galben pentru simulare.

Min 90+3: Portarul oaspeților încasează un cartonaș galben pentru trageri de timp.

Min 90: Partida a fost prelungită cu 8 minute.

Min 83: Băluță este schimbat cu Alexandru Musi. Baeten îl înlocuiește pe Ștefănescu.

Min 81: Abu Farhi l-a înlocuit pe Asante.

Min 78: Șansă mare de gol pentru FCSB. Radunovic a centrat la 11 metri, Ștefănescu și Edjouma s-au încurcat reciproc, iar mingea a trecut pe lângă poartă.

Min 75: GOOOOOOOOOL FCSB! Joyskim Dawa restabilește egalitatea cu o lovitură de cap plasată perfect.

Min 74: Baltaxa intră pe teren în locul lui Addo.

Min 71: GOL! Maccabi Tel Aviv deschide scorul prin Bitton, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Min 70: Dawa vede cartonașul galben.

Min 67: Alexandru Băluță trece din nou pe lângă gol. Șutul său trece pe lângă poarta adversă.

Min 66: Dublă schimbare la oaspeți. Au ieșit și Cohen și Zahavi și au intrat Hozez și Bitton.

Min 65: Adrian Șut iese accidentat și este înlocuit cu Malcom Edjouma.

Min 59: Din nou șansă de gol pentru gazde. Adrian Șut trimite cu capul în urma unui corner, însă Mashpati intervine din nou senzațional.

Min 58: Mare ocazie de gol pentru FCSB. David Miculescu a reluat cu capul spre poartă, dar mingea a fost scoasă incredibil de Mashpati.

Min 51: Replica FCSB-ului nu întârzie. Băluță trimite un șut plasat la colțul lung, însă balonul a fost reținut de portarul advers.

Min 48: Ocazie mare pentru Maccabi. Cohen a apărut excelent la bara a doua și a tras la poartă, dar mingea s-a dus pe lângă.

Min 46: A început a doua repriză. Baba Alhassan și David Miculescu au fost introduși pe teren. Daniel Popa și Lixandru sunt cei doi înlocuiți.

Pauză. Scorul este 0-0 după primele 45 de minute. FCSB a avut ocaziile mai importante de gol și a controlat în mare partida.

Min 45: Prima repriză a fost prelungită cu trei minute.

Min 44: Ocazie pentru Maccabi. Zahavi a trimis peste poarta lui Târnovanu.

Min 34: Adrian Șut a expediat un șut de la mare distanță, dar mingea s-a dus mult peste poartă.

Min 31: Mihai Lixandru primește cartonașul galben. Mijlocașul gazdelor a avut o intrare întârziată.

Min 29: Nachmias încasează și el un cartonaș galben după ce s-a ciocnit de Darius Olaru.

Min 26: Încă un cartonaș galben la Maccabi Tel Aviv. Addo este avertizat de centralul maghiar după ce a întrerupt o acțiune a FCSB-ului la mijlocul terenului.

Min 24: Ocazie de gol pentru echipa lui Elias Charalambous. Radunovic a trimis o centrare în fața porții, Daniel Popa a deviat, pe lângă poartă însă.

Min 22: Cartonaș galben pentru Asante, după un fault tare asupra lui Ștefănescu.

Min 16: Șansă mare de gol pentru FCSB. După o acțiune colectivă de toată frumusețea, Alexandru Băluță a finalizat cu șut, dar balonul a fost prins de portarul oaspeților.

Min 8: Prima ocazie de gol aparține oaspeților. Zahavi, cel mai important marcator din naționala Israelului (35 de goluri), a primit o minge bună în centru, a driblat un adversar, însă șutul expediat de acesta a trecut pe lângă poarta lui Târnovanu.

Min 5: Maccabi este echipa mai prezentă în acest start de meci. Campioana din Israel a avut două atacuri periculoase, ambele anihilate de jucătorii lui Elias Charalambous.

Min 1: A început partida de pe stadionul Steaua. Atmosferă frumoasă creată de suporterii campioanei României.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Lixandru, Șut – Ștefănescu, Olaru, Băluță – D. Popa.

Rezerve: A. Vlad – Panțîru, Haruț, Miculescu, Kiki, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Musi, Alhassan, Luis Phelipe.

Antrenor: Elias Charalambous

Maccabi Tel Aviv: Mashpati – A. Cohen, Shlomo, Nachmias, Asante, Davidzada – Do. Peretz, Van Overeem, Kanichowsky – Zahavi, Addo.

Rezerve: Melika, Biton, Malede, Hozez, Niddam, Baltaxa, Abu Farchi, Rosen, Nawi, Lin, Cordoba, Bitton.

Antrenor: Zarko Lazetic

Arbitru principal: Gergo Bogar (Ungaria)

Arbitrii asistenți: Theodoros Georgiou, Balazs Szalai (ambii din Ungaria)

Arbitru de rezervă: Csaba Pinter (Ungaria)