Mallorca Open: Gael Monfils vs Roberto Bautista-Agut – Duelul veteranilor

Tenis de camp, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Gael Monfils – Roberto Bautista-Agut, meci contând pentru sferturile de finală ale turneului ATP 250 de la Mallorca, este programat, joi, 27 iunie, nu înainte de ora 13:00, şi va fi transmis în direct de Prima Sport 2.

Mallorca Open este un turneu de categorie ATP 250 care are loc în staţiunea Santa Ponsa din Calvia, pe cea mai mare insulă spaniolă, Mallorca, şi a debutat în 2021; se joacă pe iarbă şi are premii totale de 915.630 USD.

Gael Monfils (Franţa, 40 ATP) este aproape de finalul carierei, dar rămâne un adversar de temut, mai ales că iarba este o suprafaţă care îi convine de minute la cei 37 de ani ai săi. La Mallorca, francezul a trecut în primul tur de Dominic Thiem (Austria, 134 ATP), scor 6-3, 7-6, iar în runda secundă l-a eliminat pe Roberto Carballes Baena (Spania, 65 ATP), scor 6-3, 6-4.

Gael Monfils are în palmares 12 tiluri ATP la simplu şi a câştigat doar din premiile din tenis suma de 22.228.605 USD.

Roberto Bautista-Agut (Spania, 122 ATP) este şi el, la 36 de ani, un veteran al circuitului, unul dintre cei mai buni jucători ai generaţiei sale, dar care se simte bine în general pe zgură. La Mallorca, spaniolul a trecut în primul tur de Taro Daniel (Japonia, 83 ATP), scor 6-1, 6-0, iar în runda secundă l-a eliminat pe Ugo Humbert (Franţa, 16 ATP), scor 3-6, 6-3, 6-4.

Roberto Bautista-Agut are în palmares 22 tiluri ATP la simplu şi a câştigat doar din premiile din tenis suma de 18.060.639 USD.

Cei doi sportivi s-au mai întâlnit de cinci ori în circuitul ATP, iar Gael Monfils îl conduce pe Roberto Bautista-Agut cu scorul de 5-1 (ultima partidă directă a avut loc în 2019, iar francezul a trecut de spaniol la Montreal cu 6-4, 3-6, 7-6).

Superbet oferă cota 2,25 pentru pronosticul Total Seturi Peste 2,5: trei seturi, indiferent de câştigător, în meciul Gael Monfils – Roberto Bautista-Agut.