Principalul favorit, eliminat în semifinalele ATP Gstaad – Finală atipică

Stefanos Tsitsipas Foto: Patrick Dancel/IPA Sport / ipa-a / IPA / Profimedia

Stefanos Tsitsipas a fost eliminat în semifinalele turneului ATP de la Gstaad, după ce a fost învins în două seturi de Matteo Berrettini, scor (6)6-7, 5-7.

Stefanos Tsitsipas, învins în semifinalele ATP Gstaad de Matteo Berrettini

Stefanos Tsitsipas, locul 12 mondial, a ratat șansa de a juca finala turneului ATP de la Gstaad.

Grecul, principal favorit la acest turneu, a fost eliminat în penultimul act al competiției, după ce a pierdut în două seturi disputa cu Matteo Berrettini (82 ATP), la capătul unui meci ce a durat o oră și 43 de minute.

Aceasta a fost abia a doua victorie obținută de italian în fața lui Tsitsipas, care a câștigat șapte dueluri directe cu Berrettini.

Adversarul lui Matteo Berrettini din finală va fi Quentin Halys (192 ATP), cel care a reușit la rândul său o surpriză și l-a învins pe Jan-Lennard Struff (37 ATP), scor 6-3, 7-6(2). Meciul a durat o oră și 22 de minute.

Finala va avea loc pe data de 21 iulie de la ora 13:00.

Swiss Open Gstaad este un turneu din categoria ATP 250, ce se desfășoară în perioada 15-21 iulie. Se joacă pe zgură și este dotat cu premii totale în valoare de €579,320. Campionul en-titre este Pedro Cachin.