Sari direct la conținut

Roland Garros 2024: Campioana de la Australian Open, calificare la pas în sferturi

HotNews.ro
Aryna Sabalenka, Foto: Jean-Francois Badias / AP / Profimedia

​Aryna Sabalenka își continuă parcursul perfect la Roland Garros 2024, a doua jucătoare a lumii obținând încă o victorie clară pe zgura de la Paris și calificarea în sferturile de finală.

Aryna Sabalenka, în sferturi la Roland Garros 2024

Dubla campioană de la Australian Open (2023 și 2024) a avut nevoie de doar o oră și zece minute pentru a se impune în fața americancei Emma Navarro (24 WTA), scor 6-2, 6-3.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în optimi la Indian Wells 2024 (13 martie), iar atunci a avut câștig de cauză sportiva din SUA.

Sabalenka se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătoarea din partida Varvara Gracheva (88 WTA) – Mirra Andreeva (38 WTA).

Aryna a câștigat cu 2-0 la seturi toate cele 11 meciuri disputate anul acesta la turneele de Grand Slam (7 la Australian Open și 4 la Roland Garros).

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.