Sari direct la conținut

Comisia Europeană ar putea deschide o anchetă pe tema investiției de 13 miliarde dolari făcută de Microsoft la OpenAI

HotNews.ro
ChatGPT si OpenAI, Foto: Costfoto/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
ChatGPT si OpenAI, Foto: Costfoto/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Comisia Europeană spune că va examina investiția făcută de Microsoft la OpenAI, compania care a devenit celebră în 2023 datorită ChatGPT. Dacă se va constata o posibilă încălcare a regulilor din domeniul concurenței ar putea fi deschisă o investigație.

Comisia Europeană spune că va analiza cele mai mari înțelegeri între cei mai importanți jucători din piața digitală și dezvoltatorii de soft-uri de AI generativ, ideea fiind de a analiza ce impact au avut aceste parteneriate asupra dinamicii pieței.

Microsoft a investit peste 13 miliarde dolari în ultimii cinci ani la OpenAI și a integrat ChatGPT în produsele sale, apropierea dintre cele două companii fiind evidentă, chiar dacă Microsoft nu avea un loc în board-ul OpenAI.

Și mai clară a devenit apropierea după uriașul scandal al demiterii lui Sam Altman, șef al OpenAI, în noiembrie. Microsoft s-a oferit la un moment să îl angajeze pe Sam Altman și se părea că sute de oameni de la OpenAI se vor muta la Microsoft. Până la urmă șeful Microsoft a negociat în persoană revenirea lui Altman ca șef la OpenAI.

Satya Nadella este prieten cu Sam Altman și viitorul OpenAI depinde în mare măsură de Microsoft.

ARHIVĂ COMENTARII
Lucian.Ferianu • 2024-01-09 14:33:55
Microsoft, in America, sa respecte legile concurentei ;D HILAR, asta ar fi o premiera ...
1 0
imi_pasa_de_romania • 2024-01-09 15:30:08
Vorbim de compania care a fost data in judecata de Netscape ca livra IE la pachet (plus alte probleme de monopol cum ar fi santaje prin magazine ca daca nu vand PC-uri cu Windows preinstalat, acele magazine nu mai pot vinde produse MS, gen Office) si desi IE putea fi eliminat la momentul respectiv, la urmatorul update de Windows MS a combinat codul de File Explorer (p-atunci Windows Explorer) cu Internet Explorer si spuneau "cum sa scot IE din Windows, man, ca uite, daca fac asta, nu mai poti naviga pe disc sa-ti vezi fisierele". Chiar ca hilar. Din pacate nu poate renunta la obiceiurile vechi, orice ar fi, indiferent cati sefi schimba.
1 0
Arianrhod • 2024-01-09 15:54:13
De ce nu are si Europa un OpenAI? Sa raspunda Comisia Europeana.
0 2
INTERVIURILE HotNews.ro