SuperLiga: Farul o învinge pe Universitatea Craiova în inferioritate numerică, scor 3-2. Cum arată clasamentul după 14 etape

Gheorghe Hag. Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Farul Constanța a obținut o victorie importantă în fața echipei Universitatea Craiova, scor 3-1, în ultimul meci al etapei cu numărul 14 din SuperLiga.

Învinsă cu 5-0 de Rapid în etapa precedentă, echipa antrenată de Gică Hagi s-a mobilizat excelent la duelul cu o formație care se află pe podium.

Farul Constanța – Universitatea Craiova 3-2, în etapa #14 din SuperLiga

Farul a deschis scorul în minutul 6, când Alibec i-a pasat pe culoar lui Grigoryan și armeanul a marcat cu un șut puternic. Alte 6 minute mai târziu, Alibec (’12) l-a învins pe Popescu cu un șut la colțul lung.

Repriza secundă a început excelent pentru echipa antrenată de Constantin Gâlcă. Vînă (’48) a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben, iar Houri a redus din diferență din penalty (’52).

Aflată în inferioritate numerică, Farul a mai lovit o dată în minutul 59, când Marins a marcat cu capul dintr-o centrare a lui Radaslavescu.

Houri a ratat ocazia de a marcat din nou din penalty în minutul 66, când a fost blocat de Buzbuchi.

Universitatea Craiova a forțat pe final, însă reușita lui Paradela (’90+5) a venit prea târziu și Farul a pus capăt unei serii de trei meciuri fără victorie.

Grație acestui succes, Farul a acumulat 16 puncte și a urcat pe locul 12 în clasament. De cealaltă parte, Universitatea Craiova rămâne pe locul 3, cu 21 de puncte, la egalitate cu Dinamo (de pe 4), dar gruparea din Bănie are golaveraj mai bun.