SuperLiga: Liderul Universitatea Cluj, înfrângere surprinzătoare pe terenul lui Poli Iași

Ioan Sabău Ovidiu Foto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Universitatea Cluj, liderul surprinzător din SuperLiga, a pierdut meciul disputat pe terenul echipei Poli Iași, scor 1-0, în etapa cu numărul 11.

Poli Iași – Universitatea Cluj 1-0, în etapa #11 din SuperLiga

Ocaziile importante au lipsit în prima parte a meciului din Copou, însă startul reprizei secunde a fost unul plin de evenimente.

„U” Cluj a crezut că a deschis scorul în minutul 49, însă reușita lui Berto a fost anulată pentru o poziție de ofsaid.

Doar un minut mai târziu, Guilherme Soares a marcat unicul gol al partidei. Fundașul lui Poli a înscris cu o lovitură de cap, după un corner executat de Roman.

Grație acestui succes, echipa lui Emil Săndoi a acumulat 14 puncte și a urcat pe locul 7 în clasament.

De cealaltă parte, trupa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău va termina runda pe primul loc, cu 22 de puncte, însă Oțelul se poate apropia la doar două puncte, în cazul unei victorii cu Rapid (galațenii au și un meci mai puțin disputat).

Au evoluat echipele:

• Poli Iaşi: Fernandez – Todoroski, Soares, Samayoa, Ispas – Oum Gouet, Bordeianu – Ștefanovici (Gheorghiță ’72), Gheorghe (Tailson ’72), Roman (Ilie ’77) – Kamberi (Harrison ’89). Antrenor: Emil Săndoi
  • U Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Simion (Popescu ’46), Bic (Lasure ’69) – Silaghi (Blănuță ’60), Nistor, Berto (Rață ’60)– Thiam (Miranyan ’60). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău