Superliga: Petrolul Ploieşti – Universitatea Cluj, scor 0-0

Jucătorii Petrolului Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Echipa Universitatea Cluj a terminat la egalitate luni seara, în deplasare, scor 0-0, meciul disputat la Ploieşti, cu formaţia Petrolul, în etapa a cincea din Superligă, potrivit News.ro.

Ploieştenii au avut prima ocazie a partidei, în minutul 16, prin Denis Radu, şut respins de Gertmonas în corner. În minutul 27 oaspeţii au avut şansa să deschidă scorul , dar Zima a prins mingea la şutul lui Thiam. Cele două echipe nu au reuşit să înscrie nici în repriza secundă, deşi finalul a adus cele mai mari ocazii ale meciului.

Huja a ratat o ocazie uriaşă în minutul 90, când Gertmonas a avut o intervenţie salutară, iar portarul ploieştenilor a scos, un minut mai târziu, lovitura de cap a lui Iulian Cristea.

Meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar Universitatea Cluj are nouă puncte şi a urcat pe treapta a treia a podiumului, în timp ce Petrolul a bifat al treilea meci egal din acest start de sezon şi ocupă locul 8, cu 6 puncte.

PETROLUL: Zima – Ricardinho, Papp, Huja, L. Dumitriu – Jyry, T. Keita – D. Radu (M. Bratu 67), Hanca (Akosah-Bempah 59), Grozav – Tudorie (Baiano 59). ANTRENOR Mehmet Topal

U CLUJ: Gertmonas – Boboc, Masoero (B. Mitrea 79), I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu, Bic (G. Simion 68) – Raţă (Oancea 78), Nistor – Mamadou Thiam (Bettaieb 68), Blănuţă (R. Silaghi 46). ANTRENOR Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: – / Mamadou Thiam 43, Bic 66

Arbitri: Bogdan Dumitrache – Radu Ghinguleac, Ionuţ Neacşu – Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Viorel Flueran

Observator: Andrei Ioniţă