SuperLiga: Rapid a spulberat-o pe Farul în Giulești, scor 5-0. „Dublă” la debut pentru Dobre și eliminări de ambele părți

Marius Șumudică. Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Rapid București a surclasat-o pe Farul Constanța, scor 5-0, în ultimul meci al etapei cu numărul 13 din SuperLiga.

Cei 11.323 de spectatori prezenți în Giulești au avut parte de un adevărat spectacol. În plus, aceștia i-au putut vedea în acțiune pe Boupendza și N’Jie, care au debutat în sfârșit pentru Rapid.

Rapid – Farul 5-0, în etapa #13 din SuperLiga

Borza, cumpărat de Rapid chiar de la Farul, a deschis scorul în minutul 13. Fundașul stânga a primit o pasă de la Petrila, a controlat excelent balonul și a marcat cu un șut plasat.

În minutul 28, Nedelcu s-a accidentat și a fost înlocuit cu Alexandru Stoian, fotbalist în vârstă de doar 16 ani.

Două minute mai târziu, Christensen l-a găsit într-o poziție foarte bună pe Petrila și acesta a făcut 2-0 pentru Rapid.

Dezastrul a continuat pentru trupa lui Gică Hagi, iar fundașul Pașcanu (’40) a înscris cu un șut fără preluare din interiorul careului.

N’Jie, fără realizări notabile, a fost înlocuit cu Alexandru Dobre, aflat și el la debut. F fotbalistul trecut prin Ligue 1 și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 72, după o cursă în flancul drept.

Seara de coșmar a continuat pentru Farul. Intrat pe teren în minutul 81, Dănuleasă l-a faultat pe Boupendza din poziție de ultim apărător și a fost eliminat direct.

Și Rapid a terminat meciul în zece jucători, după ce Hromada (’90+1) l-a călcat pe gambă pe Nicolas Popescu și a primit cartonaș roșu.

Scorul final a fost stabilit de același Dobre, care a înscris în minutul 90+6, după o centrare a lui Micovschi.

În urma acestui succes, echipa antrenată de Marius Șumudică a acumulat 16 puncte și a urcat pe locul 10 în clasamentul SuperLigii. De cealaltă parte, formația pregătită de Gică Hagi ocupă locul 14, cu 13 puncte.