SuperLiga: Rapid, victorie cu Unirea Slobozia. Rareș Pop, eroul surprinzător al lui Marius Șumudică

Marius Șumudică. Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Rapid București a învins echipa Unirea Slobozia, scor 2-1, în ultimul meci al etapei cu numărul 10 din SuperLiga.

Unirea Slobozia – Rapid București 1-2, în etapa #10 din SuperLiga

Partida de la Clinceni a început cu o ratare uriașă a lui Hromada, după doar 15 secunde de joc. Apoi, în minutul 2, Hasani a nimerit bara transversală cu o lovitură de cap.

Primul gol al meciului a fost înscris de Rareș Pop (’24). Tânărul atacant al giuleștenilor (19 ani) a primit o pasă excelentă de la Christensen, peste apărare, și a punctat cu un șut dintr-un unghi dificil.

Echipa lui Marius Șumudică s-a aflat doar șapte minute în avantaj. Perianu a centrat din corner, iar Pospelov a trimis mingea în poartă cu genunchiul.

În repriza secundă, același Pop (’60) a urmărit o minge venită de la un adversar, a rămas singur cu Rusu și a marcat cu un șut puternic.

Grație acestui succes, al doilea al Rapidului cu Șumudică pe bancă, giuleștenii au acumulat 12 puncte și au urcat pe locul 8. De cealaltă parte, Slobozia ocupă locul 11, cu 11 puncte.

Au evoluat echipele:

• Slobozia: D. Rusu – Medina, Antoche, Pospelov, Şerbănică – Coadă (Pacionel 36), Perianu (Vlăsceanu 83) – S. Camara (F. Ilie 83), Afalna, Yusov (Aganovic 46) – Gele (Fl. Purece 59). Antrenor: Adrian Mihalcea
  • Rapid: Siegrist – Cr. Manea, Săpunaru, Paşcanu, Borza – Hromada (Kait 46), Christensen (Grameni 83) – R. Pop (Micovschi 75), Hasani (Jambor 64), Petrila – Burmaz (Emmers 65). Antrenor: Marius Şumudică