Superliga: Victorie la debut pentru Şumudică la Rapid: scor 2-1 cu Poli Iaşi

Marius Sumudică. Foto: Inquam Photos / Bogdan Buda

Echipa bucureşteană Rapid a învins vineri seara, în deplasare, scor 2-1, gruparea Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii. Este prima victorie a echipei Rapid în această ediţie de campionat, potrivit News.ro.

Rapid a marcat prima la Iaşi, în minutul 13, dar golul lui Burmaz a fost anulat pentrui ofsaid. Portarul bucureşteniilor, Siegrist, a respins şutul lui Gheorghiţă, din minutul 22, iar Paşcanu a deschis scorul cu o lovitură de cap, în minutul 44.

În startul reprizei secunde Siegrist a respins şutul lui Kamberi, din minutul 51, pentru ca Rareş Pop să înscrie două minute mai târziu şi oaspeţii conduceau cu 2-0. Burmaz a ratat incredibil, în minutul 71, iar în minutul 78 Teixeira a înscris pentru ieşeni, cu o execuţie fabuloasă, de la distanţă.

Gazdele au prins curaj pe final, Rapid a suferit, dar a reuşit să obţină prima victorie a sezonului chiar la debutul pe banca tehnică pentru Marius Şumudică.

În clasament Rapid este pe locul 6, cu 8 puncte, în timp ce Poli Iaşi se află pe 10, cu 7 puncte.

POLI IAŞI: Jesus Fernandez – Guilherme, Samayoa, Claudio Silva – A. Gheorghiţă (Stefanovic 46), Bordeianu, Gouet (Miskovic 59), A. Roman (Harrison 74), Atanaskoski (G. Teixeira 59) – Kamberi, V. Gheorghe (Tailson 60). ANTRENOR: Tony da Silva

RAPID: Siegrist – Cr. Manea, Săpunaru (Cr. Ignat 55), Paşcanu, Braun – Oaidă, Gojkovic – R. Pop (Micovschi 69), Papeau (Hasani 69), Petrila – Burmaz (Jambor 90). ANTRENOR: Marius Şumudică

Cartonaşe galbene: Bordeianu 62, Tony da Silva 71, Samayoa 90+4 / Papeau 45+4, Braun 45+6, Marius Şumudică 82, Cr. Igant 87, Jambor 90+5

Arbitri: George Găman – Adrian Popescu, Marius Badea – Andrei Moroiţă