Sari direct la conținut

Surpriză la Wimbledon – Jannik Sinner, eliminat în sferturi după un meci de patru ore

HotNews.ro
Jannik Sinner Foto: Zac Goodwin / PA Images / Profimedia

Jannik Sinner a fost eliminat în sferturile turneului de la Wimbledon, după ce a fost învins în cinci seturi de Daniil Medvedev, scor 7-6(7), 4-6, (4)6-7, 6-2, 3-6.

Jannik Sinner, învins de Daniil Medvedev în sferturi la Wimbledon

Jannik Sinner a ratat șansa de a-și egala cea mai bună performanță a carierei la Wimbledon.

Semifinalist la ediția de anul trecut de la All England Club, liderul ATP a fost învins în faza sferturilor de rusul Daniil Medvedev (5 ATP), în urma unui meci nebun, decis în cinci seturi, încheiat după fix patru ore.

A fost al 12-lea duel direct dintre Sinner și Medvedev, iar în prezent rusul conduce cu 7-5. Ultima victorie a lui Daniil Medvedev în fața lui Sinner a avut loc acum mai bine de un an de zile, mai exact pe 2 aprilie 2023, la ATP Miami.

Este pentru a doua oară la rând când Medvedev ajunge în semifinale la Wimbledon. Anul trecut, acesta a fost eliminat din drumul spre finală de Carlos Alcaraz, cel care avea să și câștige turneul după o finală epică împotriva lui Novak Djokovic.

În semifinale, Daniil Medvedev va întâlni câștigătorul duelului dintre Carlos Alcaraz (3) și Tommy Paul (12).

Wimbledon 2024, tabloul sferturilor

Jannik Sinner (1) – Daniil Medvedev (5) 7-6(7), 4-6, (4)6-7, 6-2, 3-6

Carlos Alcaraz (3) – Tommy Paul (12)

Lorenzo Musetti (25) – Taylor Fritz (13)

Alex De Minaur (9) – Novak Djokovic (2)

Wimbledon se desfășoară în perioada 1-14 iulie și se joacă pe iarbă. Este dotat cu premii totale în valoare de £50,000,000. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Marketa Vondrousova.