Surpriza turneului: Aryna Sabalenka, învinsă în sferturi la Roland Garros de o jucătoare de 17 ani

Aryna Sabalenka, Foto: Christophe Ena / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka a fost eliminată în sferturile turneului Roland Garros, după ce a fost învinsă surprinzător de Mirra Andreeva, scor 7-6(5), 4-6, 4-6.

Mirra Andreeva a eliminat-o pe Aryna Sabalenka în sferturi la Roland Garros

Aryna Sabalenka a ratat șansa de a-și egala cel mai bun parcurs la Roland Garros.

Cap de serie numărul doi pe zgura din Paris, dubla campioană la Australian Open a fost eliminată de Mirra Andreeva (38 WTA), revelația turneului, la capătul unui meci ce a durat două ore și 29 de minute.

Cu toate că a câștigat primul set la tiebreak, jucătoarea din Belarus le-a cedat pe următoarele două cu 6-4.

Mirra Andreeva setează o nouă performanță remarcabilă la un turneu de Grand Slam, fiind calificată în careul de ași la doar 17 ani.

Este prima victorie pe care o obține rusoaica în duelurile cu Aryna Sabalenka. Sabalenka are 3-1 la duelurile directe după acest joc.

În semifinale, Andreeva o va întâlni pe Jasmine Paolini (12), cea care a eliminat-o pe Elena Rybakina (4).

Jasmine Paolini (12) – Mirra Andreeva

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.