Triplu câștigător de Grand Slam, eliminat în primul tur la ATP Gstaad

Stan Wawrinka Foto: Patrick Dancel/IPA Sport / ipa-a / imago sportfotodienst / Profimedia

Stan Wawrinka a fost eliminat în primul tur al turneului ATP de la Gstaad, după ce a fost învins în trei seturi de Lukas Klein, scor (4)6-7, 6-2, 5-7.

Stan Wawrinka, învins în primul tur la Gstaad de Lukas Klein

Stan Wawrinka (105 ATP) a fost eliminat în runda inaugurală a turneului ATP de la Gstaad.

Triplul câștigător de Grand Slam a cedat în trei seturi duelul cu Lukas Klein (118 ATP), în urma unui meci ce a durat puțin peste două ore.

În faza optimilor, Lukas Klein îl va înfrunta pe Quentin Halys (192 ATP), cel care a trecut în primul tur de Richard Gasquet (132 ATP), scor 7-6(4), 7-6(5).

Swiss Open Gstaad este un turneu din categoria ATP 250, ce se desfășoară în perioada 15-21 iulie. Se joacă pe zgură și este dotat cu premii totale în valoare de €579,320. Campionul en-titre este Pedro Cachin.