Turcia, calificare în sferturi la EURO 2024 – Cum arată tabloul complet

Naționala Turciei Foto: Sebastian Christoph Gollnow / DPA / Profimedia

Naționala Turciei își continuă parcursul de vis la Campionatul European din Germania, după ce a reușit să se califice în faza sferturilor, eliminând Austria în optimi, scor 2-1.

Austria – Turcia 1-2

Turcia a început excelent partida de pe Red Bull Arena din Leipzig și a deschis scorul după doar 57 de secunde prin Merih Demiral. Este cel mai rapid gol din istoria EURO în fazele eliminatorii.

Același Demiral a fost aproape de a dubla avantajul turcilor, în minutul 24, dar execuția sa s-a dus peste poartă.

Austria a avut prima ocazie de gol în prelungirile primei reprize, prin Baumgartner, însă acesta nu a fost suficient de precis pentru a înscrie.

În a doua repriză, Turcia a marcat din nou, tot Merih Demiral fiind cel care a înscris, în minutul 59.

A fost momentul în care austriecii au înțeles că e totul sau nimic, iar atacurile la poarta lui Gonuk au început să fie din ce în ce mai dese.

Michael Gregoritsch, jucătorul celor de la Freiburg, a redus din diferență în minutul 66 al partidei, însă a fost insuficient pentru a evita înfrângerea.