Sari direct la conținut

Universitatea Cluj o zdrobește pe Sepsi OSK și urcă pe 2 în Superliga

HotNews.ro
Ioan Sabău Ovidiu Foto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Echipa Universitatea Cluj a învins luni, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a şasea a Superligii, potrivit News.ro.

Clujenii au dominat partida şi au avut prima ocazie în minutul 9, când Mamadou Thiam a intrat în careu însă portarul Dinu Moldovan a blocat şutul internaţionalului senegalez.

•  Acelaşi Thiam a deschis însă scorul în minutul 38, când a şutat violent la colţul lung, din marginea careului mic.
  • Scorul a fost majorat în minutul 58, când Thiam a centrat de pe stânga şi Vladimir Blănuţă a înscris cu o lovitură de cap.
  • Blănuţă a stabilit şi scorul final în minutul 70, din pasa lui Ovidiu Bic, şi Universitatea Cluj s-a impus cu 3-0.

În clasament, „şepcile roşii” au 12 puncte şi ocupă locul secund. Sepsi este pe locul 6, cu 8 puncte.

UNIVERSITATEA CLUJ: Gertmonas – Chipciu, Masoero, I. Cristea, Boboc – G. Simion (Ov. Popescu 69), D. Codrea (V. Raţă 46), O. Bic – Nistor (Bettaieb 86) – Blănuţă (M. Moraru 83), M. Thiam (B. Mitrea 69). ANTRENOR Ioan Ovidiu Sabău

SEPSI OSK: D. Moldovan – Oteliţă (Oroian 57), D. Ciobotariu, Kecskes (N. Bardea 32), Fl. Ştefan – Alimi – Breji (M. Coman 57), Siger (K. Varga 74), Kallaku (Drăghiceanu 74), Neskovic – Debeljuh. ANTRENOR Bernd Storck

Cartonaşe galbene: V. Raţă 47 / Fl. Ştefan 83