Universitatea Craiova – Gloria Buzău 5-1

Constantin Gâlcă Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Echipa Universitatea Craiova a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 5-1, formaţia Gloria Buzău, în etapa a şasea a Superligii, potrivit News.ro.

Oaspeţii au început curajos la Craiova şi Tescan a şutat în bară, în minutul 12. Gazdele au deschis însă scorul în minutul 35, Paradela a trimis în transversală, mingea a ricoşat la Maldonado şi acesta a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 45 oltenii au făcut 2-0 cu golul reuşit de Ştefan Bană. După pauză gazdele au mai înscris odată, prin Alexandru Mitriţă, în minutul 63, iar Budescu a reuşit un gol de generic patru minute mai târziu, reducând din diferenţă pentru buzoieni.

În minutul 73 Oshima l-a lansat perfect pe Mekvabishvili, care a finalizat pentru 4-1, iar Căpăţână a stabilit rezultatul final, în minutul 84.

S-a terminat 5-1 pentru Universitatea Craiova, lider în clasament, cu 14 puncte. Gloria Buzău are 5 puncte şi este pe locul 12.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Sierra, Bancu – Oshima, Mekvabishvili (Houri 78) – Bană (D. Barbu 69), Al. Mitriţă (Căpăţână 78), Paradela (Carlos Mora 69) – Koljic (Baiaram 88). ANTRENOR: Costel Gâlcă

GLORIA BUZĂU: Railean – Diego Ferraresso, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu (Pîrvulescu 46) – Akhmatov, Canadjija (David Tavares 46) – Tescan (I. Gheorghe 46), D. Benzar (Budescu 46), Cr. Dumitru (Al. Stan 69) – Ricardo Matos. ANTRENOR: Andrei Prepeliţă

Cartonaşe galbene: Paradela 32, Maldonado 49 / Ricardo Matos 19, Diego Ferraresso 52

Arbitri: George Roman – Vasile Marinescu, Mircea Orbuleţ

Arbitri VAR: Istvan Kovacs – Marius Omuţ