VIDEO Roland Garros 2024: Elena Rybakina și-a egalat cea mai bună performanță de la Paris

Elena Rybakina, Foto: Aaron Favila / AP / Profimedia

​Elena Rybakina s-a calificat în sferturi la Roland Garros 2024, sportiva care reprezintă Kazahstan egalându-și astfel cel mai bun rezultat al carierei la Grand Slamul de la Paris.

Elena Rybakina, în sferturi la Roland Garros 2024 – Victorie cu Elina Svitolina

A patra jucătoare a lumii a învins-o categoric pe ucraineanca Elina Svitolina (fostă ocupantă a locului 3 mondial), scor 6-4, 6-3.

Rybakina a fost jucătoarea care a dictat ritmul în meciul de luni: a fost mai agresivă și a căutat de fiecare dată execuția decisivă. Deși a comis mai multe erori neforțate (23-15), kazaha a bifat mai multe lovituri câștigătoare (26-12) și și-a folosit excelent arma favorită: serviciul.

Partida de pe arena Philippe-Chatrier a durat o oră și 11 minute.

• Elena va da în runda următoare peste învingătoarea meciului dintre rusoaica Elina Avanesyan (70 WTA) și italianca Jasmine Paolini (15 WTA / favorită 12).
  • Rybakina a mai ajuns o singură dată în sferturi la Roland Garros, la ediția din 2021. Elena s-a oprit de două ori în turul trei (2022, 2023) și câte o dată în primul (2019) și al doilea tur (2020).
  • Elena Rybakina încă n-a pierdut vreun set la Roland Garros 2024. Le-a învins cu 2-0 pe Greet Minnen (85 WTA), Arantxa Rus (50 WTA), Elise Mertens (27 WTA) și Elina Svitolina (19 WTA).

Sursă video: Eurosport

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.