VIDEO Superliga: Poli Iaşi câştigă derbiul Moldovei, 1-0 cu FC Botoşani / Conflict între Tony da Silva şi Ţigănaşu

Tony da Silva / FOTO Inquam Photos / Ovidiu Matiu

Echipa Poli Iaşi a învins vineri, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, în primul meci din etapa a doua a Superligii, relatează News.ro. Meciul a fost tensionat de o ciocnire între antrenorul Tony da Silva și Alex Țigănașu.

Conflict între Tony da Silva şi Ţigănaşu

Ieşenii au început tare meciul cu FC Botoşani şi după şutul lui Talison, din minutul 3, Todoroski a trimis în careu, iar Bordeianu a deschis scorul în minutul 7.

După cinci minute, Talison a intrat în careul oaspeţilor, a şutat însă portarul Eduard Pap, a respins.

Gazdele au controlat meciul în continuare, iar Samayoa (min. 47) şi Talison (min. 61) au ratat ocazia de a majora avantajul de pe tabelă.

Chică-Roşă a consumat cea mai mare ocazie a oaspeţilor, cap peste poartă în minutul 67, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Poli Iaşi, 1-0 cu FC Botoşani.

Un moment tensionat a fost după ce Ţigănaşu, care s-a ciocnit de antrenorul Tony da Silva, iar acesta a căzut la pământ, după ce acesta din urmă a dat o minge care ieșea din teren și i-a îndepărtat-o.

Conflictul a fost aplanat şi arbitrul Florin Andrei nu a acordat decât cartonaşe galbene. Este prima victorie a sezonului pentru ieşeni, în timp ce elevii lui Bogdan Andone rămân fără puncte după două etape.

POLI IAŞI: J. Fernandez – Todoroski, F. Ilie, Samayoa, Ispas – Stefanovici (L. Mihai 70), Bordeianu (C. Itu 75), Marchioni, A. Roman (Atanaskoski 90) – Talison (Moreira Silva 90), Harrison (V. Gheorghe 70). ANTRENOR: Toni da Silva

FC BOTOŞANI: E. Pap – Adams Friday, Sadiku, Miron, Ţigănaşu – G. David (R. Benzar 46; Mitrov 53), A. Ferreira, Mouaddib (L. Fulop 70) – Bodişteanu (D. Ştefan 89), Chică-Roşă, Mailat (E. Lopez 70). ANTRENOR: Bogdan Andone

Cartonaşe galbene: Harrison 90+2, Tony da Silva 90+3 / Mailat 69, A. Ferreira 81, Ţigănaşu 87

Arbitri:  Florin Andrei – Alexandru Vodă, Cosmin Bojan – Mihai Amorăriţei

Arbitri VAR: Kovacs Szabolcs – Ioan Alexandru Corb