VIDEO SuperLiga: Unirea Slobozia, victorie uriașă cu Farul în primul meci al sezonului

Gheorghe Hagi Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Unirea Slobozia a debutat cu dreptul în SuperLiga României și a câștigat surprinzător pe terenul celor de la Farul Constanța, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de Florin Purece, fostul jucător al constănțenilor.

*Click pe numele marcatorului pentru a vedea golul*

Farul Constanța – Unirea Slobozia 0-1

Echipa antrenată de Gică Hagi a început destul de agresiv jocul de la Ovidiu, iar prima ocazie a partide a venit după doar două minute.

Rivaldinho a reluat cu capul spre poarta lui Rusu, dar mingea s-a dus pe lângă.

Două minute mai târziu, ialomițenii au marcat, însă reușita a fost anulată pentru un fault la portar.

Primul gol al sezonului a venit în cele din urmă în minutul 19. După o acțiune colectivă de toată frumusețea, Purece, fostul jucător al Farului, l-a executat pe Buzbuchi cu un șut la coltul scurt, din interiorul careului.

Replica gazdelor a venit în minutul 32, când Ionuț Vînă l-a întins serios pe portarul Rusu, care a respins șutul acestuia.

În a doua repriză, Cojocaru a avut ce a mai mare șansă de a restabili egalitatea, însă jucătorul constănțenilor nu a putut înscrie din câțiva metri.

Introdus și el pe teren de Hagi, Doicaru a fost și el aproape de el, dar șutul expediat de acesta s-a dus pe lângă poartă. Tot Doicaru a lovit bara după o acțiune personală.