VIDEO Tentativa Australiei de a se alătura cursei spațiale a durat doar 14 secunde
Încercarea Australiei de a deveni o putere spațială a durat doar 14 secunde, după ce o lansare de miercuri abia a reușit să se desprindă de la sol, relatează The Register și Space.com.
Tentativa de lansare a fost realizată de compania locală Gilmour Space, care în luna mai a anulat în ultimul moment o lansare a rachetei sale Eris-1, după ce conul acesteia, partea frontală care o protejează de temperaturile și forțele extreme din timpul lansării, s-a desprins.
Compania a identificat și remediat defecțiunea electrică ce a provocat căderea conului, a readus racheta pe rampa de lansare și a așteptat o zi favorabilă pentru decolare.
Condițiile au fost favorabile miercuri, 30 iulie, și motoarele rachetei Eris-1 s-au aprins în jurul orei locale 08:30, au ars timp de 23 de secunde, dintre care 14 secunde au fost petrecute în aer, cu vehiculul ridicându-se de la sol.
Apoi s-a prăbușit, a lovit solul și a explodat.
„A decolat de pe rampă, sunt mulțumit”, a scris pe rețeaua de socializare „X” (fosta Twitter) Adam Gilmour, CEO-ul companiei spațiale din Australia. „Desigur că mi-aș fi dorit un timp de zbor mai lung, dar sunt mulțumit de acest rezultat”, a adăugat el.
„Un pas mare pentru capacitatea [australiană] de lansare. Echipajul e în siguranță, avem datele, ochii sunt deja pe Zborul de Test 2”, a transmis și compania într-un mesaj propriu publicat pe platforma social media.
Felicitări pentru tentativa Gilmour Space de a lansa o rachetă
Compania a primit mesaje de felicitare din partea mai multor oficiali australieni și membri ai guvernului.
„Felicitări echipei Gilmour pentru realizarea de astăzi”, a declarat Enrico Palermo, șeful Agenției Spațiale Australiene. „Este rar ca primele lansări să ajungă pe orbită. Acesta este un aspect firesc al ciclului de inovație și exact de aceea se fac teste. Așteptăm cu interes următoarele faze ale programului de testare”, a mai spus el.
Tim Ayres, ministrul pentru Industrie, Inovație și Știință al Australiei, a afirmat la rândul său: „Încrederea câștigată și lecțiile învățate vor contribui la progresul Gilmour și al ecosistemului spațial. De aici pot construi mai departe și continua inovația – generând noi oportunități care vor stimula creșterea economică și vor crea mai multe locuri de muncă bine plătite și calificate”.
Aceste felicitări nu sunt doar de curtoazie. După cum a afirmat de altfel și șeful Agenției Spațiale Australiene, astfel de lansări precum cea a Gilmour Space rareori reușesc din prima încercare.
Eris-1 este o rachetă cu trei trepte proiectată de companie pentru a lansa o încărcătură utilă de 215 kg pe orbite de 500 km altitudine. Compania a construit atât racheta, cât și motorul „Sirius”, care, în timpul testelor la sol, a produs o forță de propulise de 110 kN. Zborul scurt de miercuri sugerează că nu toate cele patru motoare ale primei trepte din Eris-1 au funcționat optim.
Australia nu are rachete cu care să își lanseze sateliții
Deși are o agenție spațială proprie, Australia nu are tehnologia necesară pentru a-și lansa sateliții și alte instrumente în spațiu, fiind astfel nevoită să se bazeze pe parteneriatele cu alte țări sau pe contracte încheiate cu companii comerciale precum SpaceX sau Blue Origin – compania spațială fondată de miliardarul Jeff Bezos.
Adam Gilmour și fratele său James au fondat Gilmour Space în 2015, cu scopul de a transforma Australia într-un actor important în domeniul zborurilor spațiale. O componentă majoră a acestei viziuni o reprezintă racheta Eris.
Compania, care are acum aproximativ 200 de angajați, construiește și sateliți. De altfel, satelitul său ElaraSat a fost lansat în spațiu chiar luna trecută, în cadrul misiunii „Transporter-14” a SpaceX.
ElaraSat, o platformă satelitară proiectată pentru desfășurarea mai multor tipuri de misiuni în spațiu, a fost lansat în spațiu în misiunea sa inaugurală cu un instrument dezvoltat CSIRO, agenția națională de știință a Australiei, care va ajuta la monitorizarea calității apei.
Lansarea de astăzi a fost prima tentativă orbitală de orice fel de pe teritoriul australian în peste 50 de ani. Cea mai recentă astfel de lansare a avut loc în octombrie 1971, când o rachetă britanică Black Arrow a plasat cu succes pe orbită satelitul „Prospero” al Marii Britanii, de la poligonul Woomera aflat în Australia de Sud.