VIDEO Turcia, debut cu victorie la EURO 2024 – Reușită fabuloasă a starului de 19 ani de la Real Madrid

Naționala Turciei Foto: David Klein / AP / Profimedia

Naționala Turciei a început cu dreptul Campionatul European din Germania și a reușit să obțină trei puncte din confruntarea cu Georgia, pe care a învins-o cu scorul de 3-1, într-un meci din cadrul grupei F.

Turcia – Georgia 3-1

Selecționata lui Vicenzo Montella a reușit să câștige disputa cu Georgia, într-un duel disputat pe Westfalenstadion din Dortmund.

Mert Muldur a deschis scorul pentru turci în minutul 25, iar Yildiz a punctat pentru 2-0 două minute mai târziu, însă reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Georgienii au restabilit egalitatea prin Mikautadze, care a punctat din pasa lui Kochorashvili, în minutul 32.

În a doua repriză, jocul a continuat să fie unul animat, iar turcii au profitat de sclipirea celui poreclit „Messi al Turciei”. Arda Güler, fotbalistul de 19 ani legimitat la Real Madrid, a adus din nou Turcia în avantaj, cu un șut fabulos de la aproximativ 25 de metri (min 65).

Georgia nu a renunțat la luptă și a trecut din nou pe lângă egalare, însă șutul lui Kochorashvili a nimerit bara.

În prelungiri, georgienii au lovit din nou bara, însă, contrar cursului jocului, tot turcii au fost cei care au marcat la ultima fază a meciului, prin Akturkoglu, în al șaptelea minut de prelungire.