Sari direct la conținut

Wall Street, in usoara crestere. Cu ochii la Fed

HotNews.ro

Bursa de la New York a incheiat in usoara crestere sesiunea de marti, investitorii anuntand ca sunt pregatiti pentru o usoara reducere a sprijinului economic al bancii centrale din SUA: Dow Jones a crescut cu 0,23%, iar Nasdaq cu 0,75%.

Dow Jones a castigat 34.95 puncte urcand la 15.529,73 puncte, iar Nasdaq, dominat de actiunile pe tehnologie, a salatat cu 27.85 puncte la 3.745,70 puncte, ajungand la un nou record din septembrie 2000.

Si Standard & Poor 500 a crescut cu 0,42%, sau 7.16 puncte, la 1.704,76 puncte.

Reuniunea Comitetului de Politica Monetara al Rezervei Federale (Fed), care a inceput marti si se incheie miercuri, a fost in mintea tuturor.

Membrii sai trebuie sa decida soarta actuala a politicii Fed de sprijinire a pietei prin infuzia de lichiditate, politica economica de care Wall Street a beneficiat foarte mult de la inceputul anului.

„Piata este deja obisnuita cu ideea ca Fed va reduce sprijinul acordat, deoarece economia Statelor Unite este pe o cale corecta, chiar daca nu avanseaza intr-un ritm rapid,” a declarat Michael James de la Wedbush Securities pentru AFP.

Abonați-vă la „Rațiunea, înapoi!”
Newsletterul săptămânal în care jurnalistul Gabriel Bejan explică cele mai importante evenimente din politică, economie și actualitate internațională.
Interviuri cu experți, reportaje exclusive și analize care pun lucrurile în perspectivă.
ARHIVĂ COMENTARII
INTERVIURILE HotNews.ro