Weekend trending în București, 23-24 mai: concert sold out pe Arena Națională, Noaptea Muzeelor, break dance, picnic la Zoo și Mandalorianul la cinema
Avem un nou weekend plin de evenimente, cu un concert care a stabilit un record pentru un artist solo pe un stadion din București. Dar mai avem și muzee deschise toată noaptea, multe concerte mai micuțe, festival de asian food și multe alte lucruri interesante împrăștiate prin tot orașul.
De asemenea, în București avem și o nouă terasă. Este vorba de Grand Café de Bucarest (Calea Victoriei 115). De-a lungul timpului aici, în casa Monteoru, au funcționat mai multe terase, restaurante sau chiar Uniunea Scriitorilor din România. De această dată e vorba de un restaurant care merge pe elegant, pe rafinat și prețuri pe măsură, adică peste medie. Terasa din față atrage privirile, iar în spate se desfășoară o terasă mult mai generoasă. E de trecut pe aici când vrei să încerci ceva nou și ești dispus să dai pe o bere 25 de lei sau 43 de lei pe o omletă.
Duminică e de mers la Dumicat (Varca 4), căci este invitat să gătească aici Radu Dumitrescu: „Profităm cât încă îl țin șalele, că nu se știe niciodată. Dar, destul cu glumele, totuși să ne respectăm vârstnicii, așa că în continuare vom anunța ce se întâmplă pe 24 mai, la noi pe George Vraca 4, începând cu ora 12:00. Rezervările sunt extrem de apreciate”, scrie Melinda Teohari, proprietara Dumicat. Se vor găti de la pipote de rațe, pană la midi sau cașcaval pane.
Evenimente
Ziua de sâmbătă începe devreme mai ales pentru cei care preferă o ieșire în aer liber, asta deși la meteo au fost anunțate ploi aproape toată ziua. Dar, dacă avem noroc de ceva soare, atunci ține cont că la Zoo București se organizează un picnic de familie, cu ateliere pentru copii și jocuri în natură. Intrarea la activități e inclusă în biletul obișnuit de acces la grădina zoologică.
Tot în zona evenimentelor de zi, Campusul Politehnicii găzduiește POLI AutoFEST, un festival care amestecă expoziția auto cu demonstrații de drift, simulatoare și discuții despre mobilitate electrică și tehnologii noi.
În același timp, Biblioteca Națională se transformă pentru ambele zile de weekend într-un festival pentru comunitățile de board games, manga și anime. PlayCon vine cu competiții, jocuri și tot geek ecosistemul care a crescut constant în București în ultimii ani. Biletul costă 52 de lei.
La Centrul Cultural Armean are loc în weekend Armenian Pop-Up Market, care reprezintă o variantă mai liniștită de a petrece weekendul, cu obiecte făcute de artiști și meșteșugari independenți, cafea băută încet și curtea aceea frumoasă de la Armenească. Intrarea este liberă.
Tot sâmbătă, Piața Operei se umple de muzică și break dance. Red Bull BC One revine la București după zece ani și aduce competiția de 1 vs 1 în aer liber, cu MC Macanache și battle-uri care în mod normal reușesc să strângă în jurul ringului inclusiv oameni care nu urmăresc scena. Intrarea este liberă.
Pe seară, la Arena Națională vine Max Korzh, într-un concert care adună public din mai multe țări și va fi unul dintre cele mai mari evenimente nu doar ale weekendului, ci ale anului. Pentru acest eveniment s-au vândut 42.000 de bilete, stabilind astfel un record pentru un artist solo pe un stadion din București. Povestea lui Max Korzh și a acestui concert este interesantă și am detaliat-o pe HotNews.
Pentru cei care ies de la concertul Max Korzh și nu au de gând să încheie seara prea repede, Princess Club găzduiește sâmbătă noaptea SCANDAL x Basarabian Party Bucharest, un afterparty construit special pentru publicul est-european. Kyivstoner este invitatul special al serii, iar line-up-ul îi mai include pe ШЛЕМ, FEARMUCH și НЕИЗВЕСТНОСТЬ.
În paralel, în undergroundul local se întâmplă altceva: la Quantic ajunge turneul CJ Core All Stars, cu For The Wicked, Diamonds Are Forever și Scars Of A Story, trei trupe din Cluj care încearcă să construiască o scenă metalcore mai coerentă în România. Biletele pornesc de la 70 de lei în presale și ajung la 100 în ziua concertului.
Și la Encore Club e programată o seară cu Black Tulip, Vivid Roses și Chainlock. Metal modern, nu-metal și groove metal. Biletele sunt 35 de lei.
În alt registru, Expirat deschide seria „My Eurosummer” cu o petrecere dedicată perioadei Romanian Popcorn. Mult saxobeat, Cuba Libre la 25 de lei și ironia aceea asumată despre litoralul românesc care voia să fie Ibiza și ieșea, de fapt, ceva complet diferit și balcanic.
Noaptea continuă la vecinii de la Platforma Wolff unde vine DPR, selector brazilian cunoscut pentru seturile construite din descoperiri muzicale greu de găsit și pentru felul în care schimbă constant ritmul unei seri. La intrare biletul este 50 lei.
În paralel, Guesthouse merge pe varianta maraton: 24 de ore de clubbing cu Arapu, Cezar, Priku, Franco Cinelli și Jorge Savoretti. Primele bilete sunt 80 de lei, iar accesul la ușă costă 120.
Tot sâmbătă, Noaptea Muzeelor readuce cozi în fața instituțiilor culturale. La Cotroceni se pot vizita gratuit saloanele regale și mai multe expoziții temporare, inclusiv cea dedicată vizitei Reginei Maria în America, la o sută de ani distanță. Intrarea se face fără programare, dar cu act de identitate. Programul complet al Muzeelor care participa anul acesta la Noaptea Muzeelor în București îl găsești aici.
Duminică Bucureștiul schimbă puțin ritmul. În Grădina Floreasca are loc ALIVE: The Offline Experience, un eveniment care încearcă să combine mișcarea, discuțiile despre alimentație și socializarea fără alcool într-un program de o zi întreagă. Yoga, pilates, brunch, workshopuri și un „Sober Social Party” cu DJ Dunn. Prețul unui bilet este între 100 și 120 de lei.
MNAC deschide și el noul sezon expozițional, cu un număr aproape absurd de mare de expoziții noi, de la retrospectiva Victoria și Marian Zidaru până la proiectele semnate de Cristian Dițoiu sau Roman Cotoșman. Dacă există un weekend bun pentru mers la muzeu în București, probabil acesta este.
Iar pentru cei care preferă să experimenteze prin mâncare, Parcul Titan găzduiește în weekend Asian Food Fest. Pho Bo, ramen, pad thai, kimchi și alte câteva lucruri pe care inevitabil le vei mânca direct din cutie, cu bețe, pe o bancă din IOR, încercând să nu verși sos pe tine.
Teatru & film
Pentru cei în căutare de o piesă de teatru pentru acest weekend, Teatrul Mic are ]n program pentru sâmbătă seara piesa „Anna Karenina”, în regia lui Dumitru Acriș, un spectacol care aduce romanul lui Tolstoi mai aproape de vremurile noastre cu anxietățile și obsesiile contemporane. Montarea păstrează povestea clasică, dar introduce elemente de psihoterapie, monolog interior și episoade care explorează degradarea psihică a personajului principal într-o cheie mai directă decât adaptările obișnuite. Biletele costă 100 lei.
La Teatrul Excelsior se joacă sâmbătă de la 19:00 „Aproape” („Almost, Maine” de John Cariani), o piesă construită din povești mici despre întâlniri, despărțiri și momentele acelea în care oamenii ajung foarte aproape unii de alții fără să știe exact ce să facă cu apropierea asta. Biletele costă 44-75 lei.
La cinematografele de mall avem în acest weekend o ofertă cât se poate de eclectică.
„Billie Eilish: Hit Me Hard and Soft – The Tour Live in 3D” nu este doar un concert filmat, ci o încercare de a muta experiența de pe scenă într-un spațiu tridimensional, co-regizat chiar de Billie Eilish împreună cu James Cameron. Filmul documentează show-urile artistei din Manchester și mizează pe ideea de scufundare totală într-un concert care, în mod normal, este construit pentru arene mari.
Comedia românească „Mă mut la mama” pornește de la o idee simplă: o mamă de 65 de ani își reconfigurează viața și relația cu sine, în timp ce cei doi fii ai ei îi invadează brusc spațiul cu propriile crize personale. Gabriel, prins între carieră și infidelitate, și Andrei, blocat într-un eșec profesional și emoțional, aduc în aceeași casă un amestec de tensiuni, situații absurde și momente de vulnerabilitate.
„Star Wars: The Mandalorian and Grogu” continuă expansiunea unuia dintre cele mai populare proiecte recente din universul Star Wars, mutând personajele Din Djarin și Grogu într-o nouă etapă a aventurilor lor – pe marele ecran. Povestea este cea pe care o știe orice fan Star Wars: un fost vânător de recompense și companionul său neobișnuit traversează un univers instabil, unde loialitatea și supraviețuirea se intersectează constant.