Wimbledon 2024: Carlos Alcaraz, calificare fantastică în optimi după un meci de aproape patru ore

Carlos Alcaraz Foto: Alberto Pezzali / AP / Profimedia

Carlos Alcaraz a obținut calificarea în optimile turneului de la Wimbledon, după ce l-a învins în cinci seturi pe Frances Tiafoe, scor 5-7, 6-2, 4-6, 7-6(2), 6-2.

Carlos Alcaraz, victorie în duelul cu Frances Tiafoe din turul trei la Wimbledon

Carlos Alcaraz s-a calificat vineri în faza optimilor la Wimbledon.

Campionul en-titre a reușit un meci fabulos în fața lui Frances Tiafoe (29 ATP), pe care l-a învins în trei ore și 53 de minute.

Condus cu 2-1 la seturi, Alcaraz a revenit în meci și a echilibrat situația câștigând setul al patrulea, unde a fost nevoie de tiebreak.

În decisiv, Carlos Alcaraz l-a dominat pe adversarul său și a cedat doar două gameuri înainte de a închide disputa.

Cu această victorie, Carlitos echilibrează balanța duelurilor directe cu Frances Tiafoe (2-2).

În optimi, Carlos Alcaraz va întâlni câștigătorul duelului dintre Brandon Nakashima (65 ATP) și Ugo Humbert (16 ATP).

Wimbledon se desfășoară în perioada 1-14 iulie și se joacă pe iarbă. Este dotat cu premii totale în valoare de £50,000,000. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Marketa Vondrousova.