Wimbledon: Campioana din 2022, calificare la pas în semifinale

Elena Rybakina Foto: Mike Egerton / PA Images / Profimedia

Elena Rybakina a obținut calificarea în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o în două seturi pe Elina Svitolina, scor 6-3, 6-2.

Elena Rybakina, victorie fără emoții în duelul cu Elina Svitolina din sferturile de la Wimbledon

Elena Rybakina (4 WTA) s-a calificat miercuri în semifinalele turneului de la Wimbledon.

Cap de serie numărul patru la All England Club, campioana din 2022 a trecut fără mari emoții de Elina Svitolina (21 WTA), la capătul unui meci ce a durat doar 62 de minute.

A fost al cincilea duel direct dintre cele două, iar cu această victorie, Rybakina conduce cu 3-2.

Elina Svitolina a ratat astfel șansa de a-și egala cea mai bună performanță pe iarba de la All England Club, ea fiind semifinalistă în 2019 și 2023.

În semifinale, Rybakina o va înfrunta pe Barbora Krejcikova (32 WTA), cea care a trecut în sferturi de Jelena Ostapenko (13 WTA).

Wimbledon 2024, tabloul sferturilor

Jelena Ostapenko (13) – Barbora Krejcikova (31) 4-6, (4)6-7

Elena Rybakina (4) – Elina Svitolina (21) 6-3, 6-2

Lulu Sun – Donna Vekic 7-5, 4-6, 1-6

Jasmine Paolini (7) – Emma Navarro (19) 6-2, 6-1

Wimbledon 2024, tabloul semifinalelor

Barbora Krejcikova (31) – Elena Rybakina (4)

Donna Vekic – Jasmine Paolini (7)

Wimbledon se desfășoară în perioada 1-14 iulie și se joacă pe iarbă. Este dotat cu premii totale în valoare de £50,000,000. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Marketa Vondrousova.