WTA Birmingham: Câștigătoare de Grand Slam, eliminată în sferturi

Barbora Krejcikova Foto: Anna Gowthorpe / Shutterstock Editorial / Profimedia

Barbora Krejcikova a fost eliminată în sferturile turneului WTA de la Birmingham, după ce a fost învinsă în două seturi de Anastasia Potapova, scor 6-1, 6-4.

Barbora Krejcikova, învinsă de Anastasia Potapova în sferturi la Birmingham

Barbora Krejcikova (25 WTA) a ratat șansa de a se califica în semifinalele turneului WTA de la Birmingham.

Cap de serie număr doi la acest turneu, jucătoarea din Cehia, campioană în 2021 la Roland Garros, a cedat în două seturi în fața Anastasiei Potapova (7), la capătul unui meci ce a durat o oră și 12 minute.

A fost a doua victorie pe care a obținut-o Potapova în duelurile cu Barbora Krejcikova (Potapova conduce cu 2-1), după succesul din 2022 de la Hamburg.

În semifinale, Anastasia Potapova (36 WTA) va întâlni câștigătoarea duelului dintre Leylah Fernandez (33 WTA) și Ajla Tomljanovic (190 WTA).

WTA Birmingham, tabloul sferturilor

Elisabetta Cocciaretto – Diana Shnaider 5-7, 6-4, 6-2

Yulia Putintseva – Caroline Dolehide

Leylah Fernandez (6) – Ajla Tomljanovic

Anastasia Potapova (7) – Barbora Krejcikova (2) 6-1, 6-4

Rothesay Classic Birmingham este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 17-23 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de $267,082. Campioana en-titre este Jelena Ostapenko.