Câștigătoare de Grand Slam, eliminată în sferturi la Wimbledon 2024

Jelena Ostapenko
Jelena Ostapenko / Sursa foto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jelena Ostapenko a fost eliminată în sferturile turneului de la Wimbledon, după ce a fost învinsă în două seturi de Barbora Krejcikova, scor 6-4, 7-6(4).

Jelena Ostapenko, învinsă în sferturi la Wimbledon de Barbora Krejcikova

Jelena Ostapenko (13 WTA) a ratat șansa de a-și egala cea mai bună performanță la Wimbledon.

Campioana din 2017 de la Roland Garros a fost eliminată în faza sferturilor la All England Club, după ce a cedat în două seturi în fața Barborei Krejcikova (32 WTA), la capătul unui meci ce a durat o oră și 42 de minute.

Semifinalistă în 2018 la Wimbledon, Ostapenko pentru a treia oară un duel cu Barbora Krejcikova, sportivă pe care a învins-o în patru rânduri.

Astfel, jucătoarea din Cehia ajunge în premieră în careul de ași de la Wimbledon.

În semifinale, Krejcikova o va înfrunta pe Elena Rybakina (4 WTA), cea care a trecut în sferturi de Elina Svitolina (21 WTA).

Wimbledon 2024, tabloul sferturilor

Jelena Ostapenko (13) – Barbora Krejcikova (31) 4-6, (4)6-7

Elena Rybakina (4) – Elina Svitolina (21) 6-3, 6-2

Lulu Sun – Donna Vekic 7-5, 4-6, 1-6

Jasmine Paolini (7) – Emma Navarro (19) 6-2, 6-1

Wimbledon 2024, tabloul semifinalelor

Barbora Krejcikova (31) – Elena Rybakina (4)

Donna Vekic – Jasmine Paolini (7)

Wimbledon se desfășoară în perioada 1-14 iulie și se joacă pe iarbă. Este dotat cu premii totale în valoare de £50,000,000. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Marketa Vondrousova.