Proiect adoptat de Senat: Furnizorii serviciilor de comunicaţii electronice, obligați să emită facturile la cursul BNR
Furnizorii de reţele sau de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului care încheie contracte în euro sau în altă monedă străină vor avea obligaţia de a emite facturile în lei la cursul de schimb valutar al Băncii Naţionale a Romaniei, fără aplicarea de marje, adaosuri sau comisioane suplimentare, prevede un proiect de lege adoptat luni de Senat.
Propunerea legislativă modifică şi completează Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2011 privind comunicaţiile electronice, scrie Agerpres.
„În cazul contractelor al căror preţ este exprimat în euro sau în altă monedă străină, furnizorii de reţele ori servicii de comunicaţii electronice destinate publicului au obligaţia să informeze utilizatorii finali, anterior încheierii contractului, că facturile vor fi emise în lei, la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a Romaniei pentru ziua lucrătoare precedentă datei emiterii facturii, publicat la ora 13:00, fără aplicarea de marje, adaosuri sau comisioane suplimentare”, stipulează actul normativ.
Totodată, conform proiectului de lege, „furnizorii de reţele sau de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului care încheie contracte al căror preţ este exprimat în euro sau în altă monedă străină au obligaţia de a emite facturile în lei, la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a Romaniei pentru ziua lucrătoare precedenta datei emiterii facturii, publicat la ora 13:00, fără aplicarea de marje, adaosuri sau comisioane suplimentare”.
Nerespectarea acestei obligaţii va constitui contravenţie, care se constată de către personalul de control din cadrul ANCOM.
Senatul este primul for legislativ sesizat, iar Camera Deputaţilor este decizională.