Când vor fi afișate rezultatele finale la Bacalaureat 2025. Marți este ultima zi de depunere a contestațiilor la BAC 2025

Primele rezultate la BAC 2025 au fost afișate vineri, 20 iunie. Ultima zi în care absolvenții clasei a XI-a mai pot contesta notele obținute la Bacalaureat 2025 este marți, 24 iunie, în intervalul orar 14:00 – 18:00.
Primele rezultate la examenul de Bacalaureat 2025, sesiunea de vară, au fost afișate în 20 iunie.
Rata de promovare înainte de contestații la BAC 2025 este de 74,3%, față de 76,4% – în prima sesiune a anului trecut. Astfel, au promovat, în total, 77.805 candidați (73.859 de candidați din promoția curentă, respectiv 3.946 din promoțiile anterioare) din numărul celor 104.675 de candidați prezenți, conform Ministerului Educației. La BAC 2025 este cea mai mare a doua rată de promovare la bacalaureat (înainte de contestații) din ultimii 15 ani.
Contestații la BAC 2025
Elevii nemulțumiți de notele lor încă mai pot face contestații la BAC 2025, 24 iunie fiind ultima zi în care pot depune cererile, în intervalul orar 14:00 – 18:00. Contestațiile au putut fi depuse și vineri, după afișarea rezultatelor la Bacalaureat 2025, și luni, pe 23 iunie.
Contestația se poate depune fizic sau prin e-mail, folosind un formular tipizat, disponibil pe site-ul Ministerului Educației sau la centrul de examen. Candidații trebuie să semneze și o declarație prin care acceptă că nota finală poate fi mai mare sau mai mică.
În premieră, candidații la BAC 2025 pot solicita vizualizarea lucrării după afișarea rezultatelor inițiale. Lucrarea va fi afișată pe un ecran, într-o sală stabilită de comisia de examen. Elevii pot fi însoțiți de părinți, dar doar candidatul poate confirma dacă lucrarea îi aparține. Este interzisă folosirea telefoanelor sau a oricărui dispozitiv de înregistrare. Niciun profesor nu are voie să ofere explicații sau să comenteze lucrarea.
După vizualizare, elevul semnează o declarație prin care confirmă că a văzut lucrarea la BAC 2025. Dacă observă o problemă – o altă lucrare, pagini lipsă sau scanare greșită – comisia trebuie să intervină. Lucrarea poate fi reîncărcată și, în cazuri justificate, reevaluată.
Când se vor afișa rezultatele finale la BAC 2025
Rezultatele finale la examenul de Bacalaureat 2025, după soluționarea contestațiilor, vor fi afișate luni, 30 iunie.
Comunicarea rezultatelor se face anonimizat, utilizându-se codurile individuale care înlocuiesc numele și prenumele candidaților. Aceste coduri au fost distribuite candidaților, pe bază de semnătură de primire, la prima probă pe care au susținut-o.