VIDEO Final cu scântei la Arad: Rapidul, salvat de la înfrângere de VAR în meciul cu UTA

Neil Lennon, antrenor Rapid / Sursa foto: Jane Barlow / PA Images / Profimedia

Neil Lennon a avut parte de un debut dificil pe banca tehnică a Rapidului, gruparea bucureșteană având nevoie de intervenția VAR pentru a pleca neînvinsă de la Arad, scor 1-1, contra celor de la UTA.

UTA – Rapid 1-1, în prima etapă din SuperLiga, sezonul 2024 – 2025

Braun a deschis scorul în minutul 23 pentru giuleșteni, iar la cabine s-a intrat cu oaspeții în avantaj.

După pauză, UTA lui Mircea Rednic a interpretat altă partitură, iar egalarea a venit firesc: a înscris Cîmpanu, în minutul 60.

Johana Omondi a marcat în minutul 89, dar după intervenția VAR-ului reușita gazdelor a fost anulată de centralul Sebastian Colțescu pentru un fault în atac produs înainte de marcarea golului.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre UTA și Rapid.

• Faza care a decis rezultatul final poate fi văzută la minutul 7:33.

Au evoluat echipele

UTA Arad: R. Popa – Rodrigues, Conte, Benga, Trif – C. Mihai, Van Durmen, V. Costache (Cîmpanu ’46, Râpă ‘86) – Omondi, Dumiter (R. Cristea ’46, Halef ‘88), Fabry (J. Pedro ’46). Antrenor: Mircea Rednic.

FC Rapid: Aioani – Braun, Blazek, Iacob, Borza (El Sawy ’74) – Manea, Oaidă (Emmers ’62, Micovschi ‘74), Kait, Papeau – Hasani (Jambor ’61), Rrahmani (Burmaz ’79). Antrenor: Neil Lennon.

Cartonaşe galbene: Omondi ’90, Halef ‘90+4, J. Pedro ‘90+6 / El Sawy ‘90+3, Iacob ‘90+4, Aioani ‘90+5

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu – Horia Gabriel Mladinovici