Sari direct la conținut

Franţa a efectuat peste trei milioane de teste în săptămâna Crăciunului

HotNews.ro
Testare RT-PCR , Foto: Hotnews
Testare RT-PCR , Foto: Hotnews

În săptămâna 21-27 decembrie s-au efectuat în Franţa 3.024.000 de teste pentru diagnosticarea coronavirusului, cea mai mare cifră de la începutul pandemiei, potrivit datelor oficiale, care au precizat că 42% dintre acestea erau teste antigen, transmite joi EFE.

„Numărul testelor validate în timpul acelei săptămâni este cel mai mare de la începerea pandemiei”, a menţionat într-un comunicat Direcţia de Investigaţie, Studii, Evaluare şi Statistici (Drees). Centrul Drees a mai menţionat că în ultimele două săptămâni numărul de teste antigen realizate în Franţa a fost de cinci ori mai mare, citează Agerpres.

Între 1 martie şi 27 decembrie s-au realizat în Franţa peste 36 de milioane de teste, iar aproape 34 de milioane au fost teste PCR.

ARHIVĂ COMENTARII
INTERVIURILE HotNews.ro