Sari direct la conținut

Liderul PSD îl atacă pe ministrul fondurilor europene. „Ce-o fi fost în mintea domnului Pîslaru?”

HotNews.ro
Liderul PSD îl atacă pe ministrul fondurilor europene. „Ce-o fi fost în mintea domnului Pîslaru?”
Sorin Grindeanu, președinte interimar al PSD/ Foto: Inquam Photos - Mălina Norocea

Sorin Grindeanu, președintele interimar al PSD și fostul ministru al Transporturilor, a publicat imagini cu un lot dat în circulație din Autostrada Moldovei și susține că, „în realitate, se circulă deja pe mare parte dintre autostrăzile despre care unii – în mod total iresponsabil – spun că nu vor mai fi construite”.

„Acesta este doar unul dintre loturile Autostrăzii Moldovei «pierdut» din PNRR. În realitate, se circulă deja pe mare parte dintre autostrăzile despre care unii -în mod total iresponsabil – spun că nu vor mai fi construite”, a declarat liderul PSD, miercuri, într-o postare pe Facebook.

El l-a criticat pe Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene.

„Nu pot să nu mă întreb, aşa cum mulți români s-au sesizat deja, ce-o fi fost în mintea domnului ministru Pîslaru? Să aibă curaj şi să le spună clar românilor dacă domnia sa consideră că proiectele începute nu mai trebuie finalizate. Pentru că din declarațiile sale aşa pare…”, a conchis Sorin Grindeanu.

Ce spusese ministrul fondurilor europene

Marți, Dragoș Pîslaru a declarat că proiecte în valoare de aproximativ 6,3 miliarde de euro nu mai pot fi îndeplinite până în august 2026, astfel că acestea vor fi eliminate din Programul Național de Redresare și Reziliență, unde erau incluse pentru finanțare.

„Avem mai multe tipuri de stadii. Avem proiecte pentru care sunt semnate doar contractele și nu se întâmplă nimic pe ele. La acele proiecte, evident, mai degrabă închizi contractele și aștepți să vezi altă sursă de finanțare.

Dar avem și proiecte mature, care sunt în implementare și care poate abia au început, dar sunt cruciale pentru modernizarea țării, de exemplu, autostrăzile A7, A8. Deja am vorbit cu ministerul de Finanțe, ministerul Dezvoltării. Vom avea un mecanism de prioritizare, să găsim surse alternative de finanțare, avem politica de coeziune, avem fondul de modernizare, avem Banca Europeană de Investiții și veți vedea, trebuie să meargă în paralel”, a spus ministrul Dragoș Pîslaru.

INTERVIURILE HotNews.ro