Jocurile Olimpice: ARGINT pentru Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel la dublu rame feminin după o recuperare fabuloasă pe ultima sută de metri!

Ioana Vrinceanu și Roxana Anghel, la JO 2024 de la Paris / Sursa foto: Bertrand GUAY / AFP / Profimedia

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au reușit o revenire fabuloasă pe ultima sută de metri a probei de dublu rame feminin, fetele noastre cucerind medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Paris. Proba a fost LiveText pe HotNews.ro și GOLAZO.ro, site-ul nostru de sport.

Desfășurarea cursei care a adus României medalia de argint – Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel pe podium la JO 2024

Ioana și Roxana au mărit incredibil ritmul pe ultima parte a cursei, iar puternicele echipaje ale Australiei și Americii au trecut linia de sosire în urma fetelor noastre.

Olanda a cucerit aurul (6:58.67), România argintul (7:02.97), iar Australia bronzul (7:03.54).

Revenirea fantastică a fetelor noastre aduce o medalie de argint pentru România!

La ultimul punct de control, România este pe locul trei.

Ioana și Roxana se apropie de Lituania, este o luptă pentru medaliile de bronz.

La primul punct de control intermediar, România se află pe locul cinci. Olanda conduce momentan cursa.

Startul de cursă nu este unul grozav pentru Ioana și Roxana, ele se află pe locul cinci.

Fetele noastre sunt pe culoarul cinci.

Echipajele care s-au luptat pentru gloria olimpică au fost Lituania, SUA, Olanda, Australia, România și Grecia.

România are până acum un bilanţ de cinci medalii câștigate la Jocurile Olimpice de la Paris: două de aur, două de argint şi una de bronz.

Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber şi canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin, argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin şi de Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.

Articol pus în mișcare de Petrom, sponsor principal al Federației Române de Canotaj. Petrom susține viitoarea generație de campioni prin programul „Energie pentru performanță”.