Noi scumpiri la transportul public în București și Ilfov: Cât vor costa călătoriile STB plus Metrorex
Ministerul Transporturilor pregătește o nouă scumpire a transportului public din București, după ce prețul cartelelor de metrou a crescut de la 1 ianuarie 2025. Noile majorări vizează biletele metropolitane integrate, care permit călătoria atât cu metroul, cât și cu mijloacele de transport public de suprafață din București și județul Ilfov, prețul unei călătorii urmând să crească de la 5 lei la 7 lei.
Majorările de tarife sunt detaliate într-un proiect de ordin al ministrului Transporturilor publicat marți în consultare publică.
În document se amintește faptul că majorarea de tarife la călătoria cu metroul, care a intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2025, nu a inclus și titlurile de călătorie de tip metropolitan integrat.
Acestea din urmă permit călătoria atât cu metroul, cât și cu mijloacele de transport public de suprafață din București și județul Ilfov ale operatorilor de transport ce au încheiate contracte de servicii publice cu Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (ADI-TPBI).
Noile tarife propuse la călătoriile integrate cu metroul și STB

Astfel, costul unei călătorii metropolitane integrate, cu o valabilitate de 120 de minute, va crește de la 5 lei în prezent la 7 lei.
Pentru 2 călătorii, prețul va crește de la 10 lei la 14 lei, iar pentru 10 călătorii prețul va fi majorat de la 45 de lei în prezent la 59 de lei.
Abonamentul de o zi va costa 18 lei, față de 14 lei în prezent, în timp ce prețul unui abonament pe o lună va crește de la 140 de lei la 160 de lei.
Cum este motivată creșterea prețurilor
Ministerul Transporturilor motivează creșterea prețurilor prin faptul că ultima ajustare tarifară a avut loc în urmă cu 4 ani.
„Ultima modificare a acestor tarife a avut loc la 1 august 2021 în condițiile în care, cel puțin pentru perioada august 2021 – septembrie 2024, prețurile de consum pentru anumite elemente care au pondere mare în cheltuielile de exploatare ale Metrorex au crescut, astfel: pentru combustibili 131,07%, pentru apă, canal 151,63%, pentru energie termică 153,91%”, se arată în proiectul de ordin.
Titlurile de călătorie achiziționate înainte de intrarea în vigoare a prezentului ordin își vor menține valabilitatea în condițiile valabile la momentul achiziției.
Noile prețuri vor intra în vigoare în 15 zile de la publicarea acestui ordin de ministru în Monitorul Oficial.
