Sari direct la conținut

Panică pe Reddit după prăbușirea acțiunilor GameStop: „Nu mai vindeți în p*** mea”

HotNews.ro
WallStreetBets, Foto: Captura YouTube
WallStreetBets, Foto: Captura YouTube

Acțiunile companiei GameStop (GME) nu arată prea bine săptămâna aceasta după ce unii dintre cei mai mari susținători ai săi au început să intre în panică, relatează CNN.

După o săptămână de scăderi vertiginoase, acțiunile GME s-au prăbușit cu încă 42% joi.

„Nu mai vindeți în p*** mea” este titlul unei discuții de pe forumul WallStreetBoys care a coordonat acțiunea de susținere a GameStop din ultimele săptămâni.

„Avantajul este de partea noastră. Tot ceea ce trebuie să facem este să cumpărăm și ținem acțiunile”, a scris unul dintre utilizatori.

Platforma de tranzacționare Robinhood, folosită de investitorii individuali să cumpere acțiuni, a restricționat săptămâna trecută achiziționarea de acțiuni GME.

„Pentru orice [utilizator] plantat pe forum [de fondurile de investiții]: F*** you. Nu vând. Nu vindem”, a scris un alt utilizator.

Acțiunile GameStop s-au prăbușit cu aproape 84% săptămâna aceasta după o creștere de aproape 184% de la începutul anului.

Săptămâna trecută, lichidarea forțată („short squeeze”) a forțat fondul de investiții Melvin Capital să împrumute două miliarde de dolari pentru a nu intra la apă.

Citadel Securities, o entitate diferită deținută de același miliardar, Ken Griffin, este suspectată că a influențat decizia Robinhood de a bloca achiziția de acțiuni ale GameStop.

„Nu uitați niciodată că ați fost jefuiți de Citadel. Ei nu sunt și nu vor fi niciodată prietenii voștri sau parte a unul sistem financiar sănătos sau corect”, a scris un alt utilizator pe Reddit.

Un purtător de cuvânt al Citadel a declarat că aceasta nu este „implicată sau responsabilă în vreun fel de decizia brokerilor [Robinhood] de a opri tranzacționarea”.

Următorul capitol al fenomenului GameStop lansat de Reddit ar putea avea totul de-a face cu reglementarea de către autoritățile federale.

Secretarul trezoreriei americane, Janet Yellen, a anunțat că se va întâlni cu autoritățile responsabile de reglementarea Wall Street și cu directorul Rezervei Federale pentru a discuta evoluțiile de pe piețele financiare din ultimele săptămâni.

Pe aceși subiect:

ARHIVĂ COMENTARII
INTERVIURILE HotNews.ro