Putin consideră că prelungirea războiului din Ucraina ar putea fi calea cea mai bună de a-și asigura interesele strategice – Haines

Directorul Serviciului american de Informații Naționale, Avril Haines, a declarat Congresului american că războiul din Ucraina a devenit un „război de uzură în care niciuna dintre părți nu are un avantaj militar definitiv”, dar a spus că președintele rus Vladimir Putin ar putea continua războiul, probabil ani de zile pentru că este cea mai bună cale de a-și asigura interesele strategice, relatează CNN.
„Nu prevedem ca armata rusă să se recupereze suficient în acest an pentru a obține câștiguri teritoriale majore, dar Putin calculează cel mai probabil că timpul lucrează în favoarea lui și că prelungirea războiului, inclusiv cu potențiale pauze în luptă, ar putea fi cea mai bună cale care îi rămâne până la urmă pentru eventuala asigurare a intereselor strategice ale Rusiei în Ucraina, chiar dacă durează ani de zile”, a spus Haines.
Comunitatea serviciilor de informații americane consideră că Rusia „probabil nu dorește un conflict militar direct cu forțele SUA și NATO, dar există potențialul ca acest lucru să se întâmple”, potrivit raportului anual de evaluare a amenințărilor neclasificat al comunității de informații.
„Liderii ruși au evitat până acum să întreprindă acțiuni care ar extinde conflictul din Ucraina dincolo de granițele Ucrainei, dar riscul de escaladare rămâne semnificativ”, se arată în raport.
Haines și ceilalți oficiali de top ai serviciilor de informații – directorul CIA William Burns, directorul FBI Chris Wray, directorul Agenției de Informații a Apărării, locotenentul general Scott Berrier și directorul Agenției de Securitate Națională, generalul Paul Nakasone – au depus mărturie în fața Comisiei de Informații a Senatului miercuri în cadrul audierii publice cu privire la amenințările la nivel mondial.
Moscova „și-a sporit dependența de armele nucleare” din cauza pierderilor din Ucraina
Totodată, pe măsură ce Rusia se confruntă cu „pagube importante” din cauza războiul său din Ucraina, Moscova va deveni mai dependentă de capacitățile sale nucleare, cibernetice și spațiale, au declarat agențiile de informații americane în raportul lor.
Pierderile grele de pe câmpul de luptă din Ucraina „au degradat capacitățile convenționale terestre și aeriene ale Moscovei și au crescut dependența acesteia de armele nucleare”, a spus Biroul Directorului de Informații Naționale în raport.
„Deși activitatea sa cibernetică din jurul războiului a fost sub ritmul și impactul la care ne-am așteptat, Rusia va rămâne o amenințare cibernetică de top, pe măsură ce își perfecționează și își folosește capacitățile de spionaj, influență și atac”, potrivit raportului.