Un angajat al lui Trump este judecat pentru documente confidențiale
Administratorul proprietății lui Donald Trump din Florida, acuzat în cazul documentelor confidențiale de la Casa Albă pentru care fostul președinte este de asemenea urmărit penal, a apărut luni în fața unui judecător federal din Miami, scrie AFP.
Carlos De Oliveira, în vârstă de 56 de ani, a fost eliberat ulterior pe o cauțiune de 100.000 de dolari în așteptarea procesului.
Principala acuzație care i se aduce este aceea că a distrus probe susceptibile de a-i aduce prejudicii lui Trump și, astfel, a obstrucționat ancheta asupra liderului republican.
Concret, potrivit actului de acuzare, De Oliveira „a insistat” în fața unui tehnician de la reședința de la Mar-a-Lago că „șeful voia să șteargă un server”, la scurt timp după ce anchetatorii federali au cerut acces la înregistrările camerelor de supraveghere a unei încăperi în care erau depozitate cutii cu documente.
El este acuzat, de asemenea, că a făcut declarații false în fața FBI.
Magistratul federal Edwin Torres i-a interzis inculpatului să călătorească în afara Floridei fără autorizație sau să discute direct despre caz cu potențiali martori.
Citește și:
