Sari direct la conținut

Unde trebuie aplicata stampila ‘Votat’?

APD-Referendum 2007

Mihalcea Ovidiu intreaba: „Unde anume trebuie aplicata stampila ‘Votat’? Exista anumite reguli?”

APD raspunde: In cazul referendumului pentru suspendarea presedintelui Romaniei din data de 19 mai, buletinul de vot are tiparita intrebarea „Sunteti de acord cu demiterea presedintelui Romaniei, domnul Traian Basescu?” si doua patrate care contin cele doua variante de rapsuns, „DA”, respectiv „NU”….

Pentru a vota, alegatorul trebuie sa aplice stampila „VOTAT” numai in

interiorul unuia dintre cele doua patrate (conform art. 37 alin. 2 din

Legea 3/2000). Daca stampila depaseste chenarul patratului, dar

intentia alegatorului este evidenta, votul va fi considerat valabil (conform art. 41 alin. 3 din aceeasi lege).

Sunt considerate nule buletinele de vot care au aplicata stampila „VOTAT” in ambele patrate sau in afara acestora, precum si buletinele de vot care nu au aplicata stampila „VOTAT”.

Ajută-ne să facem HotNews mai bun
Vrem să aflăm ce subiecte sunt importante pentru tine și cum putem îmbunătăți HotNews. Am pregătit un chestionar a cărui completare durează 5 minute şi care e anonim, dacă nu vrei să ne laşi adresa de mail. Nu e obligatoriu să răspunzi la fiecare întrebare, deși ne-am bucura. Orice contribuție ne ajută să luăm decizii mai bune.
Formular Feedback
ARHIVĂ COMENTARII
INTERVIURILE HotNews.ro