VIDEO Romanii, ironizati pe postul public France 2. Salutul romanesc, aplecat si umil, asimilat cu cel al cersetorilor: "S'il vous plait, Messieurs!"
- Redactia Hotnews
Romanii au devenit din nou subiect de ironii in Franta, de aceasta data pe un post public de televiziune. La emisiunea „On n’est pas couche” („Nu ne-am culcat”) difuzata sambata, 17 aprilie, pe France2, la ora 22,50, umoristul Jonathan Lambert face un joc de cuvinte intre „Salutul Roman” si noul „Salut Romanesc” – „S’il vous plait, Messieurs, Mesdames!”, rostit aplecat, cu mana intinsa si pe un ton rugator – textul tipic al cersetorilor din Hexagon.
La emisiunea lui Laurent Ruquier, unul dintre invitati, umoristul Jonathan Lambert, ii spune realizatorului:
„Pentru ca m-ai invitat in fiecare sambata, vreau sa iti aduc un ultim omagiu – salutul suprem”
Presupun ca este vorba despre Salutul Roman, spune Laurent Ruquier.
Umoristul propune insa „Salutul Romanesc”, pe care il executa in mijlocul scenei: Se ridica in picioare, se apleaca usor in fata, intinde mana inainte si spune pe un ton rugator: „S’il vous plait, Messieurs!”
Oamenii din sala se ridica in picioare si, cu mana intinsa, usor aplecati, rostesc si ei, pe un ton rugator: „S’il vous plait, Messieurs!”, dupa care izbucnesc in ras.
Realizatorul comenteaza: „O sa ne trezim cu Ambasada Romaniei pe cap”.
Multumim cititorului HotNews Lalu, care ne-a semnalat acest subiect.
Imaginile pot fi urmarite aici, incepand cu minutul 1h56′.