Sari direct la conținut

WTA Eastbourne: Emma Răducanu, în sferturi după ce a eliminat a doua favorită

HotNews.ro
Emma Raducanu, Foto: Carolyn Kaster / AP - The Associated Press / Profimedia

Emma Răducanu a obținut calificarea în sferturile turneului WTA de la Eastbourne, după ce a învins-o în trei seturi pe Jessica Pegula, scor 4-6, 7-6(6), 7-5.

Emma Răducanu, victorie în optimi la WTA Eastbourne în duelul cu Jessica Pegula

Emma Răducanu își continuă parcursul bun de la Eastbourne.

Deținătoare a unui wildcard, jucătoarea clasată pe locul 168 în ierarhia WTA a trecut în optimi de Jessica Pegula (5 WTA), în urma unui meci decis în două ore și 46 de minute.

Cele două se mai întâlniseră o singură dată în circuitul WTA, în anul 2022, la turneul de la Cincinnati, dar atunci sportiva din SUA a avut câștig de cauză.

În sferturi, Emma Răducanu va înfrunta câștigătoarea duelului dintre Daria Kasatkina (14 WTA) și Yue Yuan (38 WTA).

Eastbourne International este un turneu din categoria WTA 500, ce se desfășoară în perioada 24-29 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de $922.573. Campioana en-titre este Madison Keys.