Sari direct la conținut

VIDEO Dan, către Simion: „Dacă așa-zisului sistem i-ar fi fost frică de dumneavoastă, de ce v-ar fi dat Ciolacu voturi ca să intrați în turul doi?” Răspunsul candidatului AUR

HotNews.ro
VIDEO Dan, către Simion: „Dacă așa-zisului sistem i-ar fi fost frică de dumneavoastă, de ce v-ar fi dat Ciolacu voturi ca să intrați în turul doi?” Răspunsul candidatului AUR
George Simion și Nicușor Dan, la dezbaterea prezidențială de la Euronews Foto: Inquam Photos / Malina Norocea

Cei doi contracandidați din finala prezidențială și-au adresat întrebări unul celuilalt, joi, în timpul dezbaterii de la Euronews, context în care Nicușor Dan a sugerat că George Simion nu este anti-sistem cum pretinde.

„Dacă ați fi anti-sistem precum pretindeți nu l-ați fi pus pe listă pe George Becali care a furat teren de la statul român, pe domnul Chelaru condamnat pentru că a furat apartamente de la stat, nu l-ați fi pus pe Mugur Mihăiescu colaborat al Securității, pe domnul Lasca condamnat pentru violențe, nu l-ați fi luat pe Petrișor Peiu consilierul lui Adrian Năstase. Dacă așa-zisul sistem i-ar fi fost frică de dvs. de ce v-ar da Ciolacu voturi să intrați în turul 2? De ce în campanie din turul 1 conturile de social media al meu și al lui Ponta au fost atacate și nu al vostru. De ce dosarul violului de la școala de vară continuă să treneze?”, a spus Nicușor Dan.

În replică, George Simion a afirmat: „Domnul Nicușor Dan, care merge prin studiourile lui Dan Voiculescu, își permite să facă apelative și să răspândească minciuni despre unii din colegii mei, cu care mă mândresc, care sunt antreprenori experți, cum este domnul Petrișor Peiu. Domnul Mugur Mihăiescu nu a fost colaborator al Securității. Este foarte bine, dacă începem să ne uităm în cercul apropiat al domnului Nicușor Dan, să începem să discutăm despre domnul Matei Păun și despre rusofilia… la unii poate vom găsi și probe de zoofilie, pe același principiu, de denigrare. Dumnealui vorbbește despre politicianism, dar a înșirat o grămadă de minciuni, de marote, violuri ș.a.m.d., uitând că dumnealui folosește în această campanie, nu știu dacă prin Matei Păun direct sau în alte forme, prin șeful lui de campanie, care a fost un bătăuș pe stadioane, dacă folosește boți. Eu așa sunt informat și foarte multe conturi de socializare au explodat în ultima perioadă, deja există unele rumori. Știm și noi exact ce ați făcut”.

„Diferența între politicianism și politician sunt faptele. Ați aruncat cu vorbe”, a răspuns Nicușor Dan.

„Sunt mai bun ca dv. la aruncat cu vorbe!”, a replicat Simion, la care Dan a spus: „Exact”.

INTERVIURILE HotNews.ro