Sari direct la conținut

Afișe false cu Nicușor Dan care promovează căsătoriile LGBT, semnalate de Clotilde Armand: „Acțiuni demne de Rusia lui Putin”

HotNews.ro
Afișe false cu Nicușor Dan care promovează căsătoriile LGBT, semnalate de Clotilde Armand: „Acțiuni demne de Rusia lui Putin”
Sursa Foto: Facebook Clotilde Armand

Clotilde Armand (USR) a semnalat miercuri, pe Facebook, că afișe cu imaginea lui Nicușor Dan și mesajul „Votați legalizarea căsătoriei LGBT” au apărut la Borșa, județul Maramureș.

Armand acuză că în spatele acțiunii stau susținătorii AUR.

„Acum în Borșa. Acțiuni demne de Rusia lui Putin. Asta fac susținătorii lui Simion cu inducerea în eroare și cu mesajele false despre Nicușor Dan. Însă eu o privesc și altfel: le este frică. Le este foarte frică de ziua de Duminică”, scrie Clotilde Armand, pe pagina de Facebook, atașând și o fotografie cu afișele respective.

HotNews a luat legătura cu responsabilii de comunicare a partidului AUR, care ne-au transmis că vor verifica imaginile și ulterior vor transmite un punct de vedere.

Nu este prima dată când este folosită imaginea lui Nicușor Dan în mesaje false.

În luna aprilie, primarul Capitalei a reclamat la Poliţie distribuirea unor pliante false care arată că fostul preşedinte Klaus Iohannis i-ar susţine candidatura.

Cel mai recent, luni seară, Nicușor Dan și-a prezentat, în direct la Digi24, diploma de Bacalaureat, după ce în spațiul online a circulat o diplomă falsificată care indică medii foarte mici, despre care candidatul independent afirmă că este un „fake news grosolan”.

„Circulă de vreo două zile un fake news grosolan cu diploma mea de BAC, originalul îl am aici și putem să ne uităm pe el, pe verso sunt notele obținute, mediile pe liceu, la probele date”, a declarat Nicușor Dan.

INTERVIURILE HotNews.ro