INTERACTIV România lui Nicușor Dan și România lui George Simion. Cum s-au împărțit voturile în fiecare localitate din țară și cum arată zonele unde fiecare candidat a performat
- Edit Gyenge, Victor Cozmei
HotNews.ro
Voturile obtinute de Nicusor Dan si George Simion in Romania in turul II al alegerilor prezidentiale / Sursă: HotNews.ro
În turul al doilea al alegerilor prezidențiale din România, desfășurat pe 18 mai 2025, candidatul independent Nicușor Dan a fost ales președinte, obținând 53,6% din voturi (6.168.642 de voturi), în timp ce contracandidatul său, George Simion, liderul AUR, a obținut 46,4% (5.339.053 de voturi). Prezența la vot a fost de 64,72%, cea mai mare din ultimii 25 de ani.
Hărțile realizate de HotNews.ro reprezintă voturile obținute de fiecare candidat în cele peste 3.100 de localități din România.
