Sute de persoane salvate în largul insulelor Gavdos și Creta, pe fondul înmulțirii numărului de nave care transportă ilegal migranți
Tot mai mulți migranți au pornit pe mare din nord-estul Libiei, încercând să ajungă în Europa. Majoritatea provin din Orientul Mijlociu și Africa de Nord, printre ei numărându-se și cetățeni din Egipt și Bangladesh sau oameni fugiți din zone de conflict, scrie Reuters.
Peste 430 de persoane au fost găsite și recuperate, duminică, la aproximativ 25 de mile nautice de Gavdos, cea mai sudică insulă a Greciei, scrie Reuters.
Tot duminică, agenția europeană Frontex a intervenit pentru a salva 96 de migranți aflați la bordul a două ambarcațiuni în apropierea Cretei. Toți cei salvați urmează să fie transportați pe insulă, care este cea mai mare și populată din Grecia.
Într-un alt incident petrecut duminică, presa din Grecia a publicat imagini cu zeci de migranți sărind dintr-o barcă rapidă direct în apă, cu puțin timp înainte de a ajunge pe țărmurile sudice ale Cretei.
Luna trecută, guvernul grec a anunțat că va desfășura două fregate aproape de apele teritoriale ale Libiei, pentru a contribui la reducerea traversărilor ilegale. În același context, Grecia a cerut Libiei să colaboreze mai strâns cu autoritățile elene și cu Uniunea Europeană, astfel încât migranții să fie opriți înainte de a părăsi apele libiene.
În paralel, Grecia și Libia încearcă să refacă relațiile tensionate după acordul încheiat în 2019 între guvernul libian și Turcia.
Tot duminică, ministrul grec de externe, George Gerapetritis, s-a deplasat la Benghazi pentru discuții pe tema migrației cu liderul militar din estul Libiei, Khalifa Haftar.
„Vom continua această relație stabilă… și sperăm ca în perioada următoare să obținem rezultate concrete care să arate progresul cooperării noastre”, a declarat Gerapetritis, citat de Ministerul Afacerilor Externe după întrevederea cu Haftar.
